The map, 2013, based on 1.1 billion users

Silvestrovské oslavy sa stali osudnými pre 12-ročného chlapca v obci Haaksbergen na východe Holandska.

Spolu s dvoma kamarátmi prechádzal okolo domu suseda, ktorý pripravoval podomácky vyrobený ohňostroj, tzv. hviezdicové kladivo, informuje denník ad.nl. Nanešťastie došlo k výbuchu a chlapec na mieste zomrel. Druhé dieťa bolo vážne zranené.

Podľa dostupných informácií jedno z detí na mieste oživovali jeho rodičia a neskôr lekári záchrannej služby. Všetka pomoc bola márna, dieťa na následky zranení zomrelo. Druhé dieťa bolo vo veľmi vážnom stave prevezené do nemocnice.

Na mieste zasahovali štyri sanitky a miestnym zdravotníkom pomáhal aj vrtuľník z Nemecka.

Majiteľa domu zatkla polícia. Miesto v okruhu niekoľkých stoviek metrov bolo okamžite uzavreté. Predpokladá sa, že v dome sa nachádza ďalší výbušný materiál. Na pomoc boli privolaní špecialisti na výbušniny a hasiči. Polícia presnú príčinu nehody vyšetruje.

Na domácu pyrotechniku, tzv. búchacie kladivo, je potrebné mať špeciálnu kovovú inštaláciu, a to dosku a kladivo. Na dosku sa umiestni prášok, zvyčajne zmes síry a chloridu sodného. Kladivo zasiahne zmes a nastane výbuch.

Samotný výbuch zvyčajne nie je nebezpečný. Zmes je však veľmi citlivá na zapálenie, napr. iskrou. Z bezpečnostných dôvodov sa často používa horčíkový prášok. Presné zloženie zmesi pri nehode v Haaksbergene sa stále vyšetruje.

Domáca zábavná pyrotechnika v podobe “kladivkových” ohňostrojov sa stáva čoraz populárnejšou, keďže zákaz ohňostrojov sa rozširuje. Pred piatimi rokmi sa podobná nehoda stala vo Vriezenveene. Vtedy sa vážne zranil obchodník so syrom Eduard Kerkdijk, keď jeho zmes vybuchla skôr, ako na ňu dopadlo kladivo.

zdroj: ad.nl, nos.nl

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…