The map, 2013, based on 1.1 billion users

Silný výbuch otriasol v stredu mešitou v afganskom Kábule počas večerných modlitieb. Počet potvrdených obetí stále stúpa a vo štvrtok ráno úrady hlásili najmenej 21 mŕtvych. Ďalších 33 osôb vrátane detí utrpelo zranenia.

Pri bombovom útoku v kábulskej mešite v stredu večer zahynulo najmenej 21 ľudí a 33 ďalších utrpelo zranenia. O novom počte informovala polícia vo štvrtok ráno, citovala ju agentúra Reuters. Medzi zranenými sú aj deti a bilancia sa môže naďalej zvyšovať.

Silný výbuch otriasol mešitou počas večerných modlitieb. Na mieste incidentu na severe afganského hlavného mesta zasahovali bezpečnostné sily. “Medzi obeťami je aj imám zasiahnutej mešity,” povedal policajný hovorca Chálid Zadrán.

K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil. Očití svedkovia však uviedli, že páchateľom bol samovražedný útočník. Radikálne hnutie Taliban prevzalo moc v krajine v auguste minulého roka. Odvtedy sa k väčšine útokov v Afganistane prihlásil Islamský štát, informuje agentúra DPA.

Miestna nemocnica v stredu večer na Twitteri uviedla, že prijala 27 pacientov zranených pri výbuchu vrátane sedemročného dieťaťa. Svedkovia pre agentúru Reuters uviedli, že silný výbuch bolo počuť v severnej štvrti Kábulu a rozbil okná na okolitých budovách. Na miesto nešťastia boli privolané sanitky.

“K výbuchu došlo vo vnútri mešity, sú tam obete, ale ich počet zatiaľ nie je jasný,” povedal krátko po útoku hovorca kábulskej polície Chálid Zadrán. Predstaviteľ spravodajskej služby Talibanu, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, uviedol, že k výbuchu došlo v mešite v oblasti Chajbar Chán.

Pred dvoma dňami oslavovali skupiny bojovníkov Talibanu v uliciach afganského hlavného mesta Kábul prvé výročie návratu islamistického hnutia k moci. Členovia Talibanu mávali čiernobielymi vlajkami a strieľali do vzduchu.

Agentúra Reuters však uvádza, že oslavy boli tlmené. Afganistan čelí rastúcej chudobe a podvýžive, ktoré sú okrem iného spôsobené znižovaním zahraničnej pomoci a suchom.

Hnutie Taliban sa 15. augusta 2021 po bleskovej ofenzíve zmocnilo Kábulu a prakticky celého Afganistanu bez boja. Stalo sa tak v čase, keď krajinu po 20 rokoch opúšťali posledné americké a spojenecké jednotky.

V posledných mesiacoch dochádza v krajine k pravidelným útokom, ku ktorým sa v mnohých prípadoch hlási Islamský štát. Často sa zameriavajú na náboženské a etnické menšiny, ako aj na vodcov Talibanu.

Pri minulotýždňovom útoku v Kábule zahynul významný duchovný Talibanu Rahimulláh Hakkáni. K zodpovednosti za atentát sa neskôr prihlásila teroristická organizácia Islamský štát.

Koncom júla bol v Kábule Spojenými štátmi zabitý vodca teroristickej siete al-Káida Ajmán Zawáhirí a jeho smrť vyvolala otázky, či mu Taliban neposkytol v Afganistane útočisko.

zdroj: reuters.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…