The map, 2013, based on 1.1 billion users

Podľa úradov a verejných záznamov muž z Utahu smrteľne postrelil svojich päť detí, svoju svokru a manželku a potom sa zabil dva týždne po tom, ako žena podala žiadosť o rozvod.

Polícia počas štvrtkovej tlačovej konferencie tiež odhalila, že policajti vyšetrovali 42-ročného muža a jeho rodinu “niekoľko rokov predtým”, čo naznačuje možné skoršie problémy v domácnosti. Šéf polície v Enochu Jackson Ames neposkytol bližšie informácie.

Vyšetrovatelia vedeli o žiadosti o rozvod, ale nevedeli, či bola motívom vraždy, povedal starosta Geoffrey Chesnut.

Vraždy otriasli malým mestečkom Enoch v južnom Utahu približne na polceste medzi Salt Lake City a Las Vegas. Nachádza sa v jednej z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich oblastí krajiny a komunity nových domov na veľkých pozemkoch tvoria predovšetkým početné rodiny, ktoré patria, ako väčšina v Utahu, k Cirkvi Ježiša Krista Svätých neskorších dní, všeobecne známej ako mormónska cirkev. Mnoho obyvateľov pracuje a podniká v neďalekom Cedar City, meste s približne 35 000 obyvateľmi, ktoré slúži ako obchodné centrum pre Enoch, ktorý nemá vlastné centrum.

Zosnulí boli členmi tejto viery a v meste boli dobre známi. Mnohí obyvatelia slúžili v kostole spolu s členmi zavraždenej rodiny alebo chodili s deťmi do školy, uviedli predstavitelia mesta.

“Je to obrovská rana pre mnohé rodiny, ktoré strávili mnoho nocí s týmito osobami, ktoré sú teraz preč,” povedal Chesnut.

Manažér mesta Rob Dotson povedal, že ľudia “cítia stratu, cítia bolesť a majú veľa otázok”.

Členovia komunity sa vo štvrtok večer zišli, aby smútili a spievali piesne na súkromnej vigílii v kostole na ulici od domu, kde boli v predchádzajúci deň nájdené obete.

Úrady uviedli, že podľa ich názoru Michael Haight zabil svoju manželku, 40-ročnú Taushu Haightovú, svoju svokru a päť detí manželov. Zdá sa, že každé z nich malo strelné zranenia.

Tri dievčatá a dvaja chlapci boli vo veku od 4 do 17 rokov a boli medzi nimi aj sedemročné dvojčatá, uviedli úrady. Matka Taushy Haightovej, 78-ročná Gail Earlová, vraj zostala s rodinou, aby jej pomohla v ťažkom období.

Zo súdnych záznamov vyplýva, že Tausha Haightová podala 21. decembra žiadosť o rozvod. Jej právnik vo štvrtok uviedol, že Haightovej boli dokumenty doručené 27. decembra. Dôvody rozvodu neboli známe, čiastočne preto, že zákony štátu Utah utajujú podrobnosti rozvodového konania pred verejnosťou.

Tausha Haightová a ďalší členovia rodiny boli videní v noci pred vraždami v cirkevnej skupine pre mladé ženy, povedal Chesnut. Polícia bola v stredu popoludní vyslaná do domu rodiny na kontrolu po tom, ako niekto nahlásil, že začiatkom týždňa zmeškala stretnutie, uviedli predstavitelia mesta.

Rodinné masové vraždy sa stali znepokojujúco častou tragédiou v celej krajine. V roku 2022 ich bolo podľa databázy, ktorú zostavili USA Today, The Associated Press a Northeastern University, 17. Desať z nich boli vraždy a samovraždy a 14 bolo zastrelení. Databáza definuje masovú vraždu ako zabitie štyroch alebo viacerých ľudí bez útočníka.

James Park, ktorý zastupoval Taushu Haightovú v rozvodovom konaní, povedal, že nevyjadrila žiadne obavy, že by jej manžel fyzicky ublížil. Park odmietol poskytnúť bližšie informácie s odvolaním sa na vyšetrovanie vrážd. Povedal, že s Taushou Haightovou sa stretol len dvakrát, väčšinou nedávno v utorok, a “bola to neuveriteľne milá dáma”.

Biely dom vo vyhlásení uviedol, že prezident Joe Biden a prvá dáma Jill Bidenová smútia spolu s komunitou Enocha. Vyzval na ďalšie kroky na zníženie násilia páchaného strelnými zbraňami, ktoré je v súčasnosti hlavnou príčinou úmrtí detí v USA.

Dom, v ktorom sa našli obete, bol vyzdobený vianočnými svetlami a nachádzal sa v štvrti novopostavených rodinných domov na hrebeni s výhľadom na Enoch. Je z neho výhľad na domy so zasneženými strechami a hory v diaľke. Polovica okolitého bloku bola ohradená policajnou páskou.

Oblasť Cedar City, v minulosti poľnohospodárska, sa mení vďaka novým subdivíziám. Diaľnicu na okraji mesta lemuje dobytok a ovce spolu s nápismi, ktoré propagujú “Nové domy na mieru” a rekreáciu v slávnych národných parkoch južného Utahu.

Sharon Huntsmanová z Cedar City prišla vo štvrtok ráno do susedstva s kyticou bielych kvetov. Povedala, že smrť hlboko otriasla okresom Iron County a plakala, keď kyticu podopierala do snehu na provizórnom pamätníku, kde susedia nechali plyšové zvieratá a kvety.

“Je to len jedna veľká komunita,” povedala. “Všetci máme jedného nebeského otca.”

Archívy miestnych novín zachytávajú momenty zo života Michaela Haighta počnúc fotografiou, na ktorej sa smeje ako bábätko v oznámení pri príležitosti jeho prvých narodenín. Bol v skautskom oddiele a absolvoval cirkevnú misiu v Brazílii.

V roku 2003 sa Haight oženil s Taushou Earlovou v cirkevnom chráme. Pochádzala z Overtonu v Nevade, asi dve hodiny južne od Cedar City, kde vyrastal. V dospelosti Haight pracoval ako poisťovací agent.

Na stránke Taushy Haightovej na Facebooku boli fotografie rodiny, na ktorých vyzerali šťastne v malebnom prostredí Utahu a pred veľkou sochou Ježiša.

Jennie Earlová, ktorá je Taushinou švagrinou a členkou Štátnej rady pre vzdelávanie v Utahu, zverejnila na Facebooku fotografiu Taushy a jej detí a napísala o “tvrdej súťaži” o to, kto bude ich obľúbenou tetou.

“Modlím sa, aby Kristova láska napravila naše zlomené srdcia a naplnila nás odpustením a pokojom,” napísala Earlová. Keď ju zastihla agentúra Associated Press, odmietla sa k tomu vyjadriť.

Členovia komunity, ktorí sa zišli na radnici v Enochu, aby si vypočuli štvrtkovú tlačovú konferenciu, uviedli, že je zdrvujúce povedať vlastným deťom, že ich rovesníci možno na druhý deň nebudú v škole.

“Povedali sme im to včera večer,” povedal člen mestskej rady Richard Jensen, otec ôsmich detí. “Zhromaždili sme ich pri rodinnej modlitbe. Povedali sme im, že jedna rodina v meste, všetci boli zabití a keď zajtra prídu do školy, je možné, že deti budú chýbať.”

zdroj: apnews.com

 

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…