Práve sa stalo

Civilné lietadlo sa zrútilo po štarte z letiska vo východnom Sudáne, pričom zahynulo deväť ľudí vrátane štyroch príslušníkov armády, ktorí boli na palube lietadla, uviedla armáda, keďže konflikt v severovýchodnej časti africkej krajiny dosiahol v pondelok hranicu 100 dní a nič nenasvedčuje tomu, že by sa mal zmierniť.

Armáda vo vyhlásení uviedla, že nedeľňajšiu haváriu v Port Sudáne, meste pri Červenom mori, ktoré bolo doteraz ušetrené ničivej vojny medzi armádou a mocnými polovojenskými jednotkami Rýchlej podpory, prežilo jedno dieťa.

Lietadlo Antonov sa zrútilo krátko po štarte z mestského letiska, uviedla armáda. Z havárie obvinila technickú poruchu. Vo vyhlásení neuviedla žiadne ďalšie podrobnosti.

Sudán sa ponoril do chaosu od polovice apríla, keď niekoľko mesiacov trvajúce napätie medzi armádou a RSF prepuklo do otvorených bojov v hlavnom meste Chartúm a na iných miestach krajiny.

“V Sudáne je to už 100 dní vojny, ktorá si vyžiadala ničivé obete na životoch a infraštruktúre, ale ešte horšie veci nás čakajú,” povedal William Carter, riaditeľ Nórskej rady pre utečencov v Sudáne.

Boje premenili Chartúm a ďalšie mestské oblasti na bojiská. Rozsiahly región Dárfúr zažil jedny z najhorších násilností v konflikte, pričom boje sa zmenili na etnické zrážky.

Pri zrážkach zahynulo viac ako 3 000 ľudí a viac ako 6 000 ďalších bolo zranených, uviedol minulý mesiac v televíznom komentári minister zdravotníctva Haitham Mohammed Ibrahim. Podľa lekárov a aktivistov je počet obetí pravdepodobne oveľa vyšší.

Podľa migračnej agentúry OSN viac ako 2,6 milióna ľudí utieklo zo svojich domovov do bezpečnejších oblastí v Sudáne a viac ako 757 000 ľudí prekročilo hranice do susedných krajín.

Konflikt zmaril sudánske nádeje na obnovenie krehkého prechodu krajiny k demokracii, ktorý sa začal po tom, ako si ľudové povstanie v apríli 2019 vynútilo odvolanie dlhoročného diktátora Umara al-Bašíra armádou. Prechod k demokracii v októbri 2021 narušil prevrat vedený armádou a RSF.

Carter z NRC varoval pred “úplným kolapsom” v krajine, keďže medzinárodné úsilie zatiaľ zlyhalo pri nastolení prímeria, ktoré by umožnilo humanitárnu pomoc miliónom ľudí postihnutých vojnou.

“Prvých 100 dní priťahovalo pozornosť, ale tá sa vytráca. Musíme pokračovať v úsilí a uplatňovať diplomaciu a sprostredkovanie, aby sme mali hmatateľný vplyv na civilistov v Sudáne,” povedal.

Rozhovory medzi armádou a RSF saudskoarabské pobrežné mesto Džidda opakovane nedokázali zastaviť boje. Rozhovory v Džidde sprostredkovali Saudská Arábia a Spojené štáty.

zdroj: https://abcnews.go.com/

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…