Civilné lietadlo sa zrútilo po štarte z letiska vo východnom Sudáne, pričom zahynulo deväť ľudí vrátane štyroch príslušníkov armády, ktorí boli na palube lietadla, uviedla armáda, keďže konflikt v severovýchodnej časti africkej krajiny dosiahol v pondelok hranicu 100 dní a nič nenasvedčuje tomu, že by sa mal zmierniť.
Armáda vo vyhlásení uviedla, že nedeľňajšiu haváriu v Port Sudáne, meste pri Červenom mori, ktoré bolo doteraz ušetrené ničivej vojny medzi armádou a mocnými polovojenskými jednotkami Rýchlej podpory, prežilo jedno dieťa.
Lietadlo Antonov sa zrútilo krátko po štarte z mestského letiska, uviedla armáda. Z havárie obvinila technickú poruchu. Vo vyhlásení neuviedla žiadne ďalšie podrobnosti.
Sudán sa ponoril do chaosu od polovice apríla, keď niekoľko mesiacov trvajúce napätie medzi armádou a RSF prepuklo do otvorených bojov v hlavnom meste Chartúm a na iných miestach krajiny.
“V Sudáne je to už 100 dní vojny, ktorá si vyžiadala ničivé obete na životoch a infraštruktúre, ale ešte horšie veci nás čakajú,” povedal William Carter, riaditeľ Nórskej rady pre utečencov v Sudáne.
Boje premenili Chartúm a ďalšie mestské oblasti na bojiská. Rozsiahly región Dárfúr zažil jedny z najhorších násilností v konflikte, pričom boje sa zmenili na etnické zrážky.
Pri zrážkach zahynulo viac ako 3 000 ľudí a viac ako 6 000 ďalších bolo zranených, uviedol minulý mesiac v televíznom komentári minister zdravotníctva Haitham Mohammed Ibrahim. Podľa lekárov a aktivistov je počet obetí pravdepodobne oveľa vyšší.
Podľa migračnej agentúry OSN viac ako 2,6 milióna ľudí utieklo zo svojich domovov do bezpečnejších oblastí v Sudáne a viac ako 757 000 ľudí prekročilo hranice do susedných krajín.
Konflikt zmaril sudánske nádeje na obnovenie krehkého prechodu krajiny k demokracii, ktorý sa začal po tom, ako si ľudové povstanie v apríli 2019 vynútilo odvolanie dlhoročného diktátora Umara al-Bašíra armádou. Prechod k demokracii v októbri 2021 narušil prevrat vedený armádou a RSF.
Carter z NRC varoval pred “úplným kolapsom” v krajine, keďže medzinárodné úsilie zatiaľ zlyhalo pri nastolení prímeria, ktoré by umožnilo humanitárnu pomoc miliónom ľudí postihnutých vojnou.
“Prvých 100 dní priťahovalo pozornosť, ale tá sa vytráca. Musíme pokračovať v úsilí a uplatňovať diplomaciu a sprostredkovanie, aby sme mali hmatateľný vplyv na civilistov v Sudáne,” povedal.
Rozhovory medzi armádou a RSF saudskoarabské pobrežné mesto Džidda opakovane nedokázali zastaviť boje. Rozhovory v Džidde sprostredkovali Saudská Arábia a Spojené štáty.
zdroj: https://abcnews.go.com/