Ak ste počuli o dokumente “ Hon za ľadom“, viete že ide o výnimočný dokument, ktorý trvá 75 minút a zachytáva ľadovce Grónska. Tieto monumenty v Grónsku, ako najväčšieho ostrova na svete, tvoria jeho väčšiu časť. Ide o viac ako 85 percent. Zvyšných 15 percent je trvalé bez ľadu. Týchto 15 percent môžeme prirovnať k rozlohe Veľkej Británie.
Miestami tieto ľadovce dosahujú hrúbku až 3000 metrov. Vyššie spomenutý dokument natočil režisér Jeff Orlowski a fotograf Adam LeWinter. Títo Dvaja páni zdokumentovali topenie ľadovcov v dôsledku globálneho otepľovania. Na snímku vidno, ako sa samotná ľadovce pohybujú. Monumentálne ľadovce je možné prirovnať k pádu „dvojičiek“. Všetko sa chveje a náraz je tak silný, že dokáže pod hladinou zdeštrukčniť okolie.(video na konci článku)
Video, respektíve snímka poukazuje na to, ako ľad putuje kanálmi, ktoré si razí. Ide o akúsi vlnu, ktorá sa správa ako deštrukčná lavína ľadu. Títo dvaja aktéri pozorujú akoby „ľadové cunami“. Tieto úkazy na svete poukazujú nie len nato, že sa ľadovce topia v dôsledku globálneho otepľovania, ale aj nato, ako sa skutočnosti správajú. Ide o mix cunami a zemetrasenia.
Hovorí sa, že ak sa grónsky ľadovec stopy príliš, mali by sme sa pripraviť na Dobu ľadovú. Na niektorých satelitných záberoch, ktoré sú voľne dostupné vidíme, že sa grónsky ľadovec rozpustil za posledný mesiac viac ako za posledných 30 rokov. Video fenomén tejto doby v dôsledku globálneho otepľovania a práve tento fenomén bol opísaný vo vyššie spomínanom dokumente.
Je to paradoxné, že práve globálne otepľovanie môže spôsobiť Dobu ľadovú. Tento jav bude jednak viditeľný na vyššej hladine morí jednak na zmene klímy, ktorá nastane počas jednej generácie. Práve satelitné zábery na pozornú na to, že od tohto skutkového stavu nie sme ďaleko.
Grónsky ľadovec sa topí neuveriteľnou rýchlosťou. Podľa americkej NASA a jej meranie na troch samostatných satelitoch sa odhaduje, že sa topí 97 percent povrchu ľadového príkrovu. Toto číslo je alarmujúce až natoľko, že spočiatku väčšina sa považovali tento údaj za chybu v prepočte a pozorovaniach.
Ďalšiu analýzu dát však zistili, že toto topenie sa začalo už skôr a zasiahlo a 40 percent plochy pri prvej vlne. Vyššie spomínaný dokument taktiež potvrdzuje fakt, ktorý zverejnila NASA, a to že z ľadovca v Grónsku sa odlomil masívny kus dvakrát väčší ako bol Manhattan.
Za normálnych okolností sa v gronsku topí priberie asi polovica povrchu, avšak vo vyšších nadmorských výškach sa opäť rýchlo vracia do pôvodného skupenstva. Samotný veci však ešte netušia, čo mohlo spôsobiť toto masívne topenie okrem globálneho otepľovania. Predpokladá sa však že to súvisí neobvyklé hlboko obraz do vysokého tlaku vzduchu na samotným Grónskom.
Podľa vedcov z NASA, ako sme spomínali sa prirodzene roztopí priemerne polovica ľadového príkrovu a toto skupenstvo sa hneď vplyvom okolia mení na ľad. Samotní vedci však netušia ako veľmi ovplyvní toto topenie hladiny oceánov.
Keďže k takémuto javu, ako sme videli v uvedenom filme dochádza reálne každých stopäťdesiat rokov, tak ostáva na pleciach tejto generácie reálne toto topenie pozorovať, dáta reálne zhodnocovať a uschovávať, pretože posledný takýto jav prebehol v roku 1889.
Najbližšie pozorovania však podľa odborníkov budú znepokojovať. Nielen tento jav bude znepokojovať, ale hlavne studená „sladká“ voda z ľadovcov. Táto voda mení slanosť a hustotu vody v severnom Atlantiku. Golfský prúd bude mať v tomto prípade rozhodujúce slovo.
ZDROJ: trendweb.sk