The map, 2013, based on 1.1 billion users

Vstup Fínska do NATO bude predstavovať hrozbu pre Rusko, reagoval hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov na vyhlásenie fínskeho prezidenta a premiéra, ktorí takýto krok podporili. Peskov uviedol, že konkrétne kroky Moskvy v reakcii na rozširovanie NATO budú závisieť od toho, do akej miery sa vojenská infraštruktúra aliancie priblíži k ruským hraniciam.

“Ďalšie rozšírenie NATO neurobí náš kontinent stabilnejším a bezpečnejším,” povedal Peskov.

Rusko bude analyzovať situáciu v súvislosti so vstupom Fínska do Aliancie, povedal. “Toto všetko sa samozrejme stane prvkom pre osobitnú analýzu a vypracovanie potrebných opatrení na vyváženie situácie a zaistenie našej bezpečnosti,” povedal hovorca v reakcii na správu z Fínska.

Fínsky prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová vo štvrtok oznámili, že podporujú vstup svojej krajiny do Severoatlantickej aliancie. Ak krajina v najbližších dňoch skutočne požiada o členstvo v Aliancii, proces prijatia bude pravdepodobne hladký a rýchly.

Neutrálne Fínsko k tomuto kroku podnietila nevyprovokovaná ruská invázia na Ukrajinu. Švédi tiež zvažujú vstup do NATO. Moskva pred ním opakovane varovala a vydala rôzne hrozby.

Peskov uviedol, že reakcia Ruska bude závisieť od toho, do akej miery sa vojenská infraštruktúra Aliancie presunie k hraniciam krajiny. “Všetko bude závisieť od toho, ako sa tento proces expanzie prejaví v budúcnosti, nakoľko sa vojenská infraštruktúra posunie, priblíži k našim hraniciam,” povedal hovorca Kremľa.

Podľa ruských agentúr tiež povedal, že ani jedna strana si neželá priamy stret medzi Ruskom a NATO, ale zároveň varoval, že Rusko bude reagovať na akýkoľvek zásah, ktorý Moskva nazýva “špeciálnou vojenskou operáciou” vo vojne, ktorú vedie proti Ukrajine od konca februára.

zdroj: reuters.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

Filmový svet zasiahla ŠOKUJÚCA správa: 67-ročný známy herec zomrel pri autonehode!

Leslie Jordan, obľúbený komik a herec známy zo seriálu Will a Grace,…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 80 rokov zomrel spevák legendárnej skupiny, ktorej hity poznajú všetci!

Zomrel populárny taliansky spevák Franco Gatti, zakladajúci člen legendárnej popovej skupiny Ricchi…