The map, 2013, based on 1.1 billion users

Vstup Fínska do NATO bude predstavovať hrozbu pre Rusko, reagoval hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov na vyhlásenie fínskeho prezidenta a premiéra, ktorí takýto krok podporili. Peskov uviedol, že konkrétne kroky Moskvy v reakcii na rozširovanie NATO budú závisieť od toho, do akej miery sa vojenská infraštruktúra aliancie priblíži k ruským hraniciam.

“Ďalšie rozšírenie NATO neurobí náš kontinent stabilnejším a bezpečnejším,” povedal Peskov.

Rusko bude analyzovať situáciu v súvislosti so vstupom Fínska do Aliancie, povedal. “Toto všetko sa samozrejme stane prvkom pre osobitnú analýzu a vypracovanie potrebných opatrení na vyváženie situácie a zaistenie našej bezpečnosti,” povedal hovorca v reakcii na správu z Fínska.

Fínsky prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová vo štvrtok oznámili, že podporujú vstup svojej krajiny do Severoatlantickej aliancie. Ak krajina v najbližších dňoch skutočne požiada o členstvo v Aliancii, proces prijatia bude pravdepodobne hladký a rýchly.

Neutrálne Fínsko k tomuto kroku podnietila nevyprovokovaná ruská invázia na Ukrajinu. Švédi tiež zvažujú vstup do NATO. Moskva pred ním opakovane varovala a vydala rôzne hrozby.

Peskov uviedol, že reakcia Ruska bude závisieť od toho, do akej miery sa vojenská infraštruktúra Aliancie presunie k hraniciam krajiny. “Všetko bude závisieť od toho, ako sa tento proces expanzie prejaví v budúcnosti, nakoľko sa vojenská infraštruktúra posunie, priblíži k našim hraniciam,” povedal hovorca Kremľa.

Podľa ruských agentúr tiež povedal, že ani jedna strana si neželá priamy stret medzi Ruskom a NATO, ale zároveň varoval, že Rusko bude reagovať na akýkoľvek zásah, ktorý Moskva nazýva “špeciálnou vojenskou operáciou” vo vojne, ktorú vedie proti Ukrajine od konca februára.

zdroj: reuters.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…