Práve sa stalo

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) potom, čo Ústredný krízový štáb (ÚKŠ) neschválil plán šéfa rezortu školstva Branislava Gröhlinga (SaS) na znovuotvorenie škôl, pripustil, že testovanie žiakov, ich rodičov a pedagogických pracovníkov bude nakoniec povinné.

Krajčí upozornil, že sa deje presne to, čo odborníci predpokladali.

„Epidemiologická situácia nie je priaznivá. V tejto situácii pustiť ďalšie deti do škôl by znamenalo, že sa začne hrozivý trend napĺňať,“ uviedol

Podľa neho sa šéfovi rezortu školstva nepodarilo prísť s plánom, ktorý by takéto riziko znížil. Dnes je tak už jasné, že žiaci II. stupňa základných škôl a študenti stredných škôl sa nevrátia do lavíc skôr ako 8. januára 2021.

„Napriek tomu verím, že sa výuka rozbehne tak, aby sme mohli mať deti v školách aj v nie epidemiologickom vhodnom čase,“ poznamenal Marek Krajčí.

Uvoľnenie opatrení a otvorenie škôl by zhoršilo negatívny trend, uviedol Marek Krajčí. Ako otec si vraj uvedomuje, že nie je dobré, aby deti ostali dlho doma. Povedal však, že epidemiologická situácia sa zhoršuje. „V posledných dňoch sme zaznamenali mierny nárast hospitalizovaných v nemocniciach,“ nakoniec dodal po krízovom štábe.

Minister zdravotníctva tiež hovorí, že ministerstvu školstva sa veľmi nepodarilo splniť úlohu, ako pretestovať deti a rodičov, aby sa mohli vrátiť do škôl. „Nezhostil sa dobre úlohy,“ poznamenal Marek Krajčí o Gröhlingovi.

Podľa Krajčího má hlavný hygienik právo, aby povedal, že prezenčnej formy sa môžu zúčastniť len tí žiaci, ktorí podstúpia testy.

Aj preto už minister zdravotníctva pripúšťa, že testovanie na školách bude povinné. Podľa neho má hlavný hygienik právo zatvoriť školy, keď je zlá situácia. A to platí aj dnes.

„Aj v tejto situácii má hlavný hygienik právo povedať, že prezenčnú výučbu môžu mať len tí, ktorí sú pretestovaní,“ upozornil.

Zároveň dodal, že keby sa toto podarilo splniť, je presvedčený, že školy by mohli byť otvorené. Tiež Krajčí tvrdí, že pri masovom testovaní by sme nemuseli pritvrdzovať opatrenia, naopak mohlo sa možno niečo aj uvoľňovať.

„Keby sme sa pretestovali, vedeli by sme tú krivku zrážať dole,“ dodal.

Musíme testovať všetkých, inak školy neotvoríme. Také je stanovisko ministra zdravotníctva Mareka Krajčího na nový plán, ako vrátiť deti do škôl. Minister školstva Branislav Gröhling predstavil, aby sa dobrovoľne otestovalo aspoň 70 percent žiakov a ich rodiča. Vyzerá to, že deti sa do škôl do Vianoc pravdepodobne nevrátia.

Gröhling: Základné školy súhlasia s testovaním žiakov tam, kde vznikne problém!

Minister školstva Branislav Gröhling pripomenul, že jeho rezort už pripravil semafory a neskôr plán mobilných jednotiek, ktoré by v prípade potreby pretestovali triedy či školy. Ani jeden z nich však dnes už neplatí.

„Bohužiaľ požiadavka, aby sa pretestovali všetci, je nerealizovateľná, niečo také nedokážeme urobiť. Oslovili sme samosprávy, verejných, súkromných aj cirkevných zriaďovateľov, aby nám pomohli s touto realizáciou, ale nie je možné, aby sme otestovali niekde okolo 1,5 milióna ľudí,“ vysvetlil Gröhling.

Väčšina škôl podporuje zavedenie školského semafora a testovanie tam, kde vznikne problém, aby neboli dlho zatvorené. Pre agentúru SITA to uviedla predsedníčka Združenia základných škôl Slovenska Alena Petáková, ktorá sa zúčastnila na viacerých rokovaniach v súvislosti s otvorením škôl.

Podotkla, že sa stotožňujú s pôvodným návrhom ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislava Gröhlinga (SaS)Ústredný krízový štáb (ÚKŠ) však v stredu 25. novembra jeho plán zamietol, a to vzhľadom na súčasnú nepriaznivú situáciu.

Následne mu nariadil pripraviť návrh na otvorenie škôl a zároveň zaistiť aj ochranu zdravia testovaním zamestnancov, žiakov a rodičov.

Koncept by mal minister predstaviť ÚKŠ v pondelok 30. novembra. „Pre školy je dôležité to, že organizácie testovania sa ujali zriaďovatelia a nezostalo to na pleciach škôl. Dôležité je aj to, že by to malo byť dobrovoľné pre žiakov a rodičov,“ priblížila Petáková v súvislosti s návrhom ministra.

Množstvo otázok

Gröhling v piatok 27. novembra po stretnutí so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) uviedol, že celoplošné testovanie žiakov nebude možné zaistiť pre všetkých. Dodal, že pracujú viac s verziou pilotných overovaní.

Viac o téme: Koronavírus

Podotkol, že sa aj v nich musia vyrovnať s množstvom otázok od dobrovoľnosti, technického vybavenia, zdravotníkov, či postupu pri žiakoch, ktorých rodičia sa nechcú otestovať.

Zároveň povedal, že v prípade neodsúhlasenia plánu opäť navrhne školský semafor, teda individuálne zatváranie tried podľa pandemickej situácie. „Samosprávy chcú, aby išli deti do škôl, ale tiež narážajú na nejaké svoje technické možnosti, ako niečo také zrealizovať,“ skonštatoval minister.

Pracovný dátum

Zástupca ZMOS a starosta bratislavskej časti Lamač Lukáš Baňacký po rokovaní vysvetlil, že hľadajú cesty ako na relevantnej vzorke škôl otestovať a pilotným projektom otvoriť druhý stupeň základných škôl a stredné odborné školy.

Doplnil, že s 8. decembrom rátajú ako s pracovným dátumom v prípade, že splnia všetky požiadavky. „Je to hľadanie možností a spolupráce s tými zriaďovateľmi, ktorí nájdu dostatok technických a ľudských podmienok na to, aby vedeli tieto školy otvoriť,“ objasnil.

Dištančné vyučovanie

V čase druhej vlny pandémie je od 12. októbra prerušené školské vyučovanie na stredných školách a od 26. októbra na druhom stupni základných škôl. Pre vysoké školy platí, že od 26. októbra do konca zimného semestra je vyučovanie dištančné.

Výnimku majú detské jasle, materské školy a prvý stupeň základných škôl. Od 16. novembra sa v malých skupinkách do škôl mohli vrátiť žiaci základných a stredných škôl zo sociálne znevýhodneného prostredia. Rezort tiež obnovil školské vyučovanie aj na stredných špeciálnych školách, odborných učilištiach a praktických školách.

zdroj: webnoviny.sk

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…