Pandemická komisia v piatok navrhla na najbližšie týždne podobný zákaz vychádzania, ako platil počas Veľkej noci. Podľa ministra zdravotníctva má podporu premiéra.

Tvrdý lockdown až na úroveň okresov a to podľa možnosti čo najskôr. Tak znel piatkový návrh pandemickej komisie, ktorá je poradným orgánom vlády.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí dnes v relácii TV Markíza Na telo povedal, že plán má podporu premiéra Igora Matoviča. Zákaz vychádzania však najprv musí schváliť vláda. Stať by sa to mohlo už zajtra, alebo v utorok. Kedy presne Krajčí neuviedol.

Pandemický semafor má byť kombináciou Sulíkovho semaforu a toho, ktorý navrhovali odborníci rezortu zdravotníctva.

Automat by mal byť založený aj na regionálnom princípe, najmä v prípade lepších výsledkov v celej krajine. Minister by chcel celý mechanizmus postupov verejnosti predstaviť po tom, ako ho schváli vláda.

„Tento semafor je teraz dopracovaný na základe všetkých ostatných údajov, ktoré máme, je vážnym spôsobom vylepšený a je to veľmi zaujímavý nástroj. Poznajú ho členovia Pandemickej komisie, poznajú ho ministerstvá a je to len záležitosť času, kedy ho predostrieme verejnosti,“ povedal Krajčí.

Cieľom semaforu bude, aby sa Slovensko ocitlo po skončení lockdownu v oranžovej zóne, ktorá by znamenala, že deti budú môcť chodiť do škôl bez testovania a prevádzkovatelia budú môcť otvoriť reštaurácie. Semafor by mal fungovať čiastočne aj na regionálnom princípe, najmä v prípade poklesu počtu nakazených v celej krajine. Prípadné uvoľňovanie opatrení bude podľa Krajčího závisieť od celkového počtu nakazených, reprodukčného čísla a počtu hospitalizovaných.

Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího je na Slovensku nekontrolovateľné šírenie koronavírusu.  Počas vianočných sviatkov preto podľa neho bude musieť vláda sprísniť opatrenia.

Zavedenie lockdownu odporučila v piatok 11. decembra Pandemická komisia. O tom, či bude lockdown zavedený a aké pravidlá budú počas neho platiť, musí rozhodnúť vláda.

Prísnejšie opatrenia.

Odborníci podľa neho po hodinách rokovania navrhli ešte prísnejšie opatrenia. „Vzhľadom na výrazne sa zhoršujúcu situáciu za posledných pár dní, sa pandemická komisia rozhodla, že odporúča vláde SR prehodnotiť opatrenia, ktoré navrhla,“ prezentuje Marek Krajčí výsledky rokovania.

Pandemická situácia sa na Slovensku za posledný týždeň vážne zhoršila. Po rokovaní Pandemickej komisie vlády o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí. Situácia je podľa neho natoľko vážna, že pandemická komisia v piatok prehodnocovala svoje stanoviská z predchádzajúceho týždňa. Do ďalších dní navrhuje výrazné sprísňovanie opatrení.

Zákaz vychádzania

Ako Krajčí uviedol, pandemická komisia odporučila vláde prehodnotiť opatrenia, ktoré boli avizované tento týždeň. Dospela k názoru, že je potrebné zaviesť čo najskôr podobný lockdown, teda zákaz vychádzania, aký bol pred celoplošným testovaním. Bolo by teda povolené vychádzať z domu do práce, deti by mohli chodiť do škôl a škôlok, chodiť by sa mohlo do najbližšieho obchodu pre nevyhnutné veci. Povolené by bolo vychádzanie z dôvodu starostlivosti o blízku osobu, venčenie zvieraťa a návštevy prírody, avšak len v rámci okresu. Zákaz vychádzania by mal platiť do 10. januára. “Čím neskôr lockdown zavedieme, tým dlhšie musí trvať, aby sme sa mohli dostať k pozitívnym číslam, ktoré umožnia uvoľniť opatrenia v krajine,” vysvetlil minister.

Epidemiologička Henrieta Hudečková uviedla, že podstatou navrhovaných opatrení je obmedzenie mobility. “Ak niečo neurobíme, dostaneme sa do veľmi zlej situácie, z ktorej sa môžeme pomerne dlhú dobu dostávať naspäť,” povedala.

Všetky návrhy ale ešte musí schváliť ústredný krízový štáb, ktorý bude zasadať v pondelok. „Ja budem presadzovať to, čo dnes schválila pandemická komisia, ja som za to hlasoval,“ vyjadril svoj postoj k navrhovaným opatreniam minister Krajčí, ktorý dodal, že čím skôr budú prijaté, tým bude lockdown kratší.

Počet hospitalizovaných rýchlo rastie

Minister Marek Krajčí zhodnotil aj aktuálnu situáciu, ktorú označili za kritickú. V súčasnosti sú na Slovensku najviac zasiahnuté okresy Trenčín, Považská Bystrica, Púchov, Nitra Skalica a Ilava. Najlepšie je na tom zatiaľ Košický kraj.

„Máme veľmi veľa nákaz, keď sa pacienti infikujú priamo v nemocnicach a tých, ktorí sa nakazia v domoch sociálnej starostlivosti,“ objasňuje minister Krajčí. Situácia v nemocnicach sa podľa neho stále zhoršuje, kapacita lôžok je ale zatiaľ postačujúca. Len za posledných 7 dní ale pribudlo v nemocniciach na Slovensku až 300 pacientov.

„Situácia je taká, že každý piaty pacient, ktorý sa dostane s nákazou koronavírusu do nemocnice, aj zomrie,“ hovorí o štatistike úmrtí Marek Krajčí.

Aktuálne reprodukčné číslo je 1,35, čo je veľmi vysoké číslo, povedal Krajčí.

zdroj: SITA, Foto: SITA/Martin Medňanský

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…