V dobe informačných technológií je postupne ťažké predstaviť si život bez počítačov, tabletov alebo smartfónov. Nachádzajú sa pomaly všade, kde sme aj my a väčšina z nich funguje práve vďaka WiFi pripojeniu.

Nanešťastie toto pripojenie nefunguje vždy tak, ako by sme si to predstavovali. Možno by vám nenapadlo, že problémom môže byť pripojenie cudzieho človeka k vášmu WiFi routeru. Týchto „záškodníkov“ môžu predstavovať  vaši susedia alebo hackeri a aj keď o tom neviete, okrem prístupu k vášmu WiFi vedia toho získať oveľa viac.

Ako zistíte, či je niekto pripojený k vášmu WiFi? Postupujte podľa nasledujúcich inštrukcií a hneď na to prídete!

Nájdite si IP-adresu svojho WiFi routera. Nachádza sa na jeho spodnej strane ( na nálepke), v návode k nemu alebo na škatuli.

V prípade, že IP-adresa nie je k dispozícii na zadnom routri, choďte na mojaip.sk. Následne svoju IP adresu napíšte do internetového prehliadača.  alebo rovno napíšte do internetového prehliadača toto 192.168.0.1   Uvidíte pole pre zadanie užívateľského mena a hesla.

Zadajte prihlasovacie meno a heslo (väčšinou to je admin) a kliknite na OK. V tomto okne vidíte, že je všetko v poriadku.

Aby ste videli iných užívateľov pripojených na vaše WiFi, kliknite na „bezdrôtový režim“ a následne na „štatistika bezdrôtového réžimu“.

Na obrázku môžete vidieť, že k WiFi sú pripojené ďalšie 4 zariadenia. S pomocou MAC adresy zistíte, aké zariadenia sú pripojene k vášmu routeru. Každé sieťové zariadenie má svoju vlastnú MAC adresu. Ak zistíte, že na vaše WiFi je pripojený aj niekto iný, mali by ste si zmeniť heslo. Na mnohých routeroch sa to dá urobiť pomocou kliknutia v možnostiach bezdrotového pripojenia, kde budete pokračovať kliknutím na „Ochrana bezdrôtového režimu“.

  1. Reštartuje WiFi router prostredníctvom funkcie „Reštart“ v „Systémové nástroje“.

Teraz si už môžete byť istí, že vaše internetové pripojenie je bezpečne chránene a rýchle. Nemusíte sa obávať, či sú k vám pripojení cudzí ľudia. 

Nezabudnite, že legislatíva toto konanie dáva ako trestné preto takého človeka môžete obviniť z parazitovania podľa zákona č.300/2005 Z.z. (Trestný zákon)  § 247.

Útočníkovi hrozí väzenie od 6 mesiacov až po tri roky.

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

zdroj: takprosto.cc

 

Podobné články

Hlas speváka z Kazachstanu je natoľko šokujúci, že si niektorí myslia, že nie je z tejto planéty. Niečo na tom určite bude!

Videli sme už veľa rôznych talentových súťaží, že je ťažké vôbec povedať,…

Preslávená rómska veštica vyložila karty pre jednotlivé znamenia na cely rok 2023! Pozor by si mal…

Táto astrologická predpoveď vám povie o najdôležitejších momentoch roku, ktoré vám pomôžu dosiahnuť…

Naučte sa jednoduchý trik, vďaka ktorému si zoberiete nákupný košík, bez použitia mince!

Aspoň raz za týždeň chodieva skoro každý z nás na veľký rodinný nákup,…

Moju manželku som po 35 rokoch nahradil mladšou ženou a teraz žijem ako vo väzení. Pozrite sa prečo

35 rokov šťastného manželstva, úspešné a spokojné dospelé deti … To všetko…