MIMORIADNE

Ruský prezident Vladimir Putin na stredajšom Východnom ekonomickom fóre vo Vladivostoku pohrozil úplným zastavením dodávok plynu, ak sa podmienky zmluvy nebudú plne dodržiavať. Reagoval tak na možnosť obmedzenia cien ruského plynu. Nakoniec pohrozil Európe, že bude trpieť zimou, a citoval vetu “Mrzni, mrzni, vlčí chvost” z ruskej rozprávky.

Putin povedal, že záväzky dodrží len vtedy, ak sa budú dodržiavať zmluvy. “Existujú zmluvné záväzky, zmluvy o dodávkach. Ak niekto prijme politické rozhodnutie v rozpore so zmluvami, jednoducho zmluvy neplníme. Nič nedodáme,” povedal šéf Kremľa.

Potom svoje stanovisko ešte upresnil: “Nebudeme dodávať nič, ak to bude proti našim záujmom – v tomto prípade ekonomickým záujmom – ani plyn, ani ropu, ani uhlie, ani vykurovací olej, nebudeme dodávať nič.”

Európa podľa neho nie je v pozícii, aby mohla čokoľvek diktovať. “Budeme si plniť svoje zmluvné záväzky, ale ak sa nám niekto snaží niečo vnútiť, dnes nie je v pozícii, aby nám diktoval svoju vôľu. Nebudeme dodávať nič nad rámec zmluvy,” povedal.

Potom pohrozil Európe chladom: “Ako sa hovorí v známej ruskej rozprávke: mrzni, mrzni, vlčí chvost.”

Rozprávka alebo skôr bájka hovorí o líške a vlkovi. Vlk sa pokúsi vyžobrať od líšky časť rýb, o ktoré líška sedliaka svojou ľstivosťou pripravila. Poradí mu, aby išiel k zamrznutej rieke, strčil chvost do diery v ľade, že ho ryby chytia. Keď sa líška vráti a vidí, že ju vlk poslúchol, povie mu už spomínané slová: “Stát, stát, vlčí chvost” a povie mu, že mu pomáha chytať ryby. Vlk ráno nemohol vytiahnuť svoj zamrznutý chvost z vody, ale myslel si, že je to preto, koľko rýb sa mu zachytilo v chvoste. V tejto rozprávke však aj líška nakoniec doplatí na svoju ľstivosť.

zdroj: reuters.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

MUDr. Lenka Doležalová: Mladá zdravotná sestrička umrela na koronavírus a zanechala tu mladú dcérku

Po smutnej správe o úmrtí mladej sestričky na Covid-19, napísala česká lekárka…

AKTUÁLNE! Rusko znovu varuje: Tí, ktorí dodávajú smrtiace zbrane na Ukrajinu, ponesú zodpovednosť!

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok uviedlo, že tí, ktorí dodávajú smrtiace…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA: Požiar na covidovom oddelení si vyžiadal deväť obetí: Stav ďalších ľudí je kritický

KORONAVÍRUS: Požiar na jednotke intenzívnej starostlivosti si v Rumunsku vyžiadal deväť životov Najmenej…