Súčasná vláda  Igora Matoviča v úplnej tajnosti likviduje pojem praktická sestra. V spoločnom vyhlásení na to upozorňujú Asociácia nemocníc SlovenskaAsociácia súkromných lekárov, Asociácia stredných zdravotníckych škôl SR a Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb.

Parlament totiž koncom minulého mesiaca schválil novelu zákona o zdravotných poisťovniach, podľa ktorej od začiatku budúceho roka prestávajú na Slovensku existovať praktické sestry a menia sa na zdravotníckych asistentov. Informovala o tom hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Miriam Filová.

Vláde na zdravotníkoch nezáleží

Absolventky stredných zdravotníckych škôl sa tak už nebudú označovať ako sestry, ale len ako asistentky.

„Súčasná vláda tak opäť ukazuje, že jej na zdravotníkoch, a v konečnom dôsledku ani na pacientoch, absolútne nezáleží,“ tvrdia zdravotnícke organizácie. Tento krok považujú za dehonestáciu zdravotníckych pracovníkov, ktorí majú za sebou niekoľkoročné odborné štúdium a často dlhoročné skúsenosti s ošetrovaním pacientov.

„To, že táto úprava prešla bez akejkoľvek diskusie s dotknutými zdravotníckymi organizáciami, bez pripomienkového konania a cez novelu iného zákona vnímame ako ďalšiu facku slovenským zdravotníkom,“ uviedli.

Zvýšil sa záujem o štúdium

Táto zmena bude mať podľa autorov spoločného vyhlásenia výrazný dopad na celé zdravotníctvo. Upozorňujú na to, že od prijatia novely, ktorá pred dvomi rokmi zaviedla pre absolventov stredných zdravotníckych škôl označenie praktická sestra, sa zvýšil záujem o štúdium tohto odboru viac ako o 40 percent.

„Označenie praktická sestra existuje aj v susednej Českej republike a je dlhodobo etablované napríklad aj v americkom systéme klasifikácie ošetrovateľského personálu,“ dodávajú štyri zdravotnícke asociácie a zväzy.

zdroj: webnoviny.sk

Zdieľajte tento článok aj medzi svojích priateľov.

Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video ? Pošlite nám ich!

Podobné články

ROZPÚTANÉ PEKLO proti Matovičovi! Toto je najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

Slovák rozpútal PEKLO proti Matovičovi! Toto je najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách…

AKTUÁLNE: Prezidentka Čaputová podpísala nový zákon: Toto všetko bude zakázané!

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala viacero zákonov, medzi nimi napríklad aj zákon o…

Premiér Matovič: Počas sviatkov tvrdý LOCKDOWN, vychádzať sa bude môcť len s negatívnym testom

Premiér Matovič avizuje, že vláda schváli v najbližších hodinách či dňoch tvrdý…

Matovič má obrovský problém! Takáto masa protestujúcich obsadila celú ulicu, kde býva (Video)

Ľudia, ktorí nesúhlasia s politikou Igora Matoviča sa v sobotu stretli na…