Súčasná vláda  Igora Matoviča v úplnej tajnosti likviduje pojem praktická sestra. V spoločnom vyhlásení na to upozorňujú Asociácia nemocníc SlovenskaAsociácia súkromných lekárov, Asociácia stredných zdravotníckych škôl SR a Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb.

Parlament totiž koncom minulého mesiaca schválil novelu zákona o zdravotných poisťovniach, podľa ktorej od začiatku budúceho roka prestávajú na Slovensku existovať praktické sestry a menia sa na zdravotníckych asistentov. Informovala o tom hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Miriam Filová.

Vláde na zdravotníkoch nezáleží

Absolventky stredných zdravotníckych škôl sa tak už nebudú označovať ako sestry, ale len ako asistentky.

„Súčasná vláda tak opäť ukazuje, že jej na zdravotníkoch, a v konečnom dôsledku ani na pacientoch, absolútne nezáleží,“ tvrdia zdravotnícke organizácie. Tento krok považujú za dehonestáciu zdravotníckych pracovníkov, ktorí majú za sebou niekoľkoročné odborné štúdium a často dlhoročné skúsenosti s ošetrovaním pacientov.

„To, že táto úprava prešla bez akejkoľvek diskusie s dotknutými zdravotníckymi organizáciami, bez pripomienkového konania a cez novelu iného zákona vnímame ako ďalšiu facku slovenským zdravotníkom,“ uviedli.

Zvýšil sa záujem o štúdium

Táto zmena bude mať podľa autorov spoločného vyhlásenia výrazný dopad na celé zdravotníctvo. Upozorňujú na to, že od prijatia novely, ktorá pred dvomi rokmi zaviedla pre absolventov stredných zdravotníckych škôl označenie praktická sestra, sa zvýšil záujem o štúdium tohto odboru viac ako o 40 percent.

„Označenie praktická sestra existuje aj v susednej Českej republike a je dlhodobo etablované napríklad aj v americkom systéme klasifikácie ošetrovateľského personálu,“ dodávajú štyri zdravotnícke asociácie a zväzy.

zdroj: webnoviny.sk

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

JE TO TU: Vláda schválila nové opatrenia, ktoré budú platné od pondelka 19. januára!

Od 19. januára budú na Slovensku s obmedzeniami otvorené všetky školy, prevádzky,…

MIMORIADNA SPRÁVA: Vláda schválila nové opatrenia, majú platiť od soboty!

Nové opatrenia majú platiť od soboty 26. februára. V prvej fáze uvoľnenia…