Niektorí z nás si spomenú na časy, keď bolo normálne chodiť spať okolo deviatej hodiny večer. Bolo to proste pravidlo, ktoré ľudia praktizovali denne. Pýtali sme sa, prečo je to tak? Hovorili sme si, že toto pravidlo je nespravodlivé. Dnes si hovoríme, či naši rodičia konali správne?
Potrebuje dieťa takýto dlhý odpočinok? Pedagógovia sa domnievajú, že hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú náš spánok sú vek a čas vstávania. Na základe týchto údajov pedagógovia vytvorili usmerňujú tú tabuľku, ktorú aktuálne využívajú rodičia na celom svete.
Pýtate sa teda, kedy je čas ísť do postele? Mnohé matky a otcovia boli prekvapení faktom, že zdravé dieťa by malo spať tak dlho. Pestovanie tejto metódy, však usúdili, že táto tabuľka napravuje išlo zvyky a režim detí, ktoré sú im vlastné. Tabuľka je usporiadaná tak, aby rodičia pred spánkom deti spolu trávili viac času. Podľa tejto tabuľky deti od troch do šiestich rokov by mali spať 10 až 12 hodín denne.
Staršie deti by tento interval mali mať skrátený o hodinu. To znamená, že dieťa vo veku piatich rokov, ak stáva o šiestej hodine ráno by malo chodiť spať o 18:45. Dieťa vo veku 12 rokov, ktoré taktiež stáva o šiestej hodine by malo chodiť spať štvrť na deväť večer.
Mnoho dospelých si neuvedomuje, aké dôležité je, aby si dieťa udržalo rovnováhu medzi spánkom a produktívnym časom. Dôsledky nedostatku spánku u detí sú Však omnoho závažnejšie než dospelých. Často sa prejavujú ako oslabené funkcie tela, znížená imunita, alebo aj znížená motorika. Tieto deti majú pomalé reakcie na vonkajšie podnety a faktory, a teda vykazujú pomalé reakcie.
Spánok je veľmi dôležité pre deti a až v 80 percentách sa odráža vo vplyve rastového hormónu, ktorý sa tvorí v prvej fáze spánku. Nedostatok dobrého spánku často stáva hlavnou príčinou neskorého rastu a pomalého vývoja dieťaťa.
Samotné príznaky sa kumulujú v oblasti neprispôsobenia sa deti okoliu, rozpačitosti, zábudlivosti, ale aj zníženej kritickosť voči svojmu vlastnému riadeniu. Často si tieto deti pretierajú oči, akoby ich mali pokryté prachom. Sú unavené, bledé, nepozorné a nepokojné. Ďalším dôležitým dôsledkom nedostatku spánku je aj znížená prispôsobivosť voči stresu.
Čo je aktuálne v súčasnej dobe veľmi podstatnou časťou denného života nie len deti, ale aj dospelých. Chybovosť v oblasti spánku je možné odstrániť. V prípade opätovného nastavenia správneho režimu spánku vyššie spomenuté príznaky sa spočiatku minimalizujú a neskôr vymiznú úplne. Dôležité je, aby ste dieťa dávali do postele v rovnaký čas.
Nezabúdajte ani na rituál pred samotným spánkom. Ide o čítanie, počúvanie, alebo o vyvetranie miestnosti. Odstránime z nej všetky predmety, ktoré spôsobujú hluk.
Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.
Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.
ZDROJ: takprosto.cc