The map, 2013, based on 1.1 billion users

Podujatia za účasti verejnosti je možné organizovať aj v čase pandémie koronavírusu. Vyplýva to zo série testov vykonaných v Holandsku, informuje agentúra DPA.

Výsledky testov preukázali, že sa koncerty, konferencie, športové zápasy a divadelné predstavenia môžu konať za dodržania stanovených podmienok, oznámila vo štvrtok v Haagu organizácia Fieldlab Evenementen.

Počas uplynulých niekoľkých mesiacov v Holandsku testovali riziko šírenia vírusu na rôznych hromadných podujatiach. Išlo o konferenciu, koncerty, futbalový zápas, divadelné predstavenia, hudobný festival, ale aj minulotýždňovú pesničkovú súťaž Eurovízia, ktorá sa konala v Rotterdame. Celý pilotný projekt prebiehal pod dohľadom expertov.

Na každom z týchto podujatí museli návštevníci predložiť negatívny test na koronavírus. Zároveň platili aj ďalšie požiadavky ako nosenie rúšok, pričom sa analyzovalo správanie návštevníkov v interiéri. Vedci napríklad skúmali, ako ďaleko sa kvapôčky šíria pri speve, tanci alebo kriku. Zisťovali tiež riziko infekcie pri státí, sedení a vo väčších skupinách.

Napriek tomu, že počet infikovaných klesá, Holandsko stále zostáva krajinou s pomerne vysokým rizikom nákazy.

Vedci však na základe spomínanej série testov dospeli k záveru, že hromadné podujatia v dobre vetraných priestoroch je napriek tomu možné organizovať s relatívne nízkym rizikom nákazy. Rýchlotesty na koronavírus sú podľa nich nevyhnutné len na športových podujatiach, koncertoch v interiéri a festivaloch v exteriéri bez stálych miest na sedenie. Odborníci tiež zdôraznili, že návštevníci musia mať nasadené rúška, keď odchádzajú zo svojich miest na sedenie, dodáva DPA.

zdroj: TASR

Podobné články

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

JE TO TU: Vláda schválila nové opatrenia, ktoré budú platné od pondelka 19. januára!

Od 19. januára budú na Slovensku s obmedzeniami otvorené všetky školy, prevádzky,…

MIMORIADNA SPRÁVA: Vláda schválila nové opatrenia, majú platiť od soboty!

Nové opatrenia majú platiť od soboty 26. februára. V prvej fáze uvoľnenia…

Horúca správa! Úrad verejného zdravotníctva: Povinné očkovanie je nevyhnutné!

Príkladom je návrat epidémií osýpok po 20 rokoch, ktoré boli zaznamenané na…