The map, 2013, based on 1.1 billion users

V sobotu 9. apríla sa vo Varšave uskutočnila online Svetová darcovská konferencia pre utečencov a vnútorne vysídlené osoby z Ukrajiny, do ktorej sa zapojili všetky členské krajiny Európskej únie či štáty OECD, ako napríklad USA a Kanada.

Slovensko sa v tejto súvislosti zaviazalo poskytnúť 530 miliónov eur na podporu ukrajinských utečencov na Slovensku, pôjde o nevyčerpané peniaze z eurofondov. Financie majú smerovať na humanitárnu pomoc a zabezpečenie základných životných potrieb ako zdravotná starostlivosť či ubytovanie, ale aj na podporu slovenských občanov napríklad prostredníctvom zriadenia škôlok v slovenských obciach.

„Slovensko je solidárne s Ukrajinou a sme lojálny sused. Bezpečnosť a prosperita Ukrajiny sú aj naším záujmom. Okrem financií na humanitárnu pomoc a zabezpečenie životných potrieb utečencov sme vyčlenili ďalších 5 miliónov eur na rozvoj ukrajinských regiónov prostredníctvom slovensko-ukrajinskej cezhraničnej spolupráce,“ vyhlásil predseda vlády SR Eduard Heger.

Ďalším slovenským príspevkom je online vzdelávacia platforma „School to Go“, ktorá bola vyvinutá na Slovensku. Vďaka nej majú všetky ukrajinské deti, bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzajú, prístup k online vzdelávaniu v ukrajinčine.

Okrem finančných príspevkov je cieľom konferencie zabezpečiť aj ďalšiu humanitárnu pomoc.

Darcovská konferencia sa konala v rámci kampane „Stand Up For Ukraine“, ktorú organizuje medzinárodná advokátska organizácia Global Citizen v spolupráci s Európskou komisiou a Kanadou. Na podujatí vystúpila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a poľský prezident Andrzej Duda. Ostatní lídri vrátane predsedu vlády SR Eduarda Hegera sa na konferencii zúčastnili online a svoje záväzky na pomoc odprezentovali formou videoposolstva.

zdroj: vlada.gov.sk

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…