The map, 2013, based on 1.1 billion users

V prípade, že žena medzi prvou a druhou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 otehotnie, očkovanie môže odložiť na neskôr.

Pre TASR to povedala členka výboru Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti (SGPS) Alexandra Krištúfková. Vysvetlila, že pri podaní druhej dávky treba hlavne dodržať minimálny rozstup medzi dávkami v závislosti od typu vakcíny. „Ak to bude neskôr, to problém nerobí,“ reagovala na otázku TASR. Podľa odporúčaní Royal College of Obstetricians and Gynaecologists sú v takomto prípade tri možnosti.

Prvou je podať druhú dávku v štandardnom intervale. Ďalšou možnosťou je podať ju po ukončenom 12. týždni tehotnosti, teda po ukončení embryogenézy plodu. Rovnako je možnosťou podať druhú dávku vakcíny po pôrode. „Zväčša ženy preferujú tú druhú alebo tretiu možnosť. Tieto možnosti platia pre všetky aktuálne dostupné vakcíny,“ uviedla.

Doplnila, že k riziku trombózy pri vakcíne od spoločnosti AstraZeneca pri tehotenstve sa vyjadrovala aj Slovenská hematologická a transfúziologická spoločnosť. Podľa tej sú postvakcinačné embolické a trombotické príhody (indukovaná imunitná trombotická trombocytopénia, tzv. VITT, pozn. TASR) pri tehotných ženách veľmi zriedkavým syndrómom.

„V súčasnosti nie je známa žiadna predispozícia ani pravdepodobnosť pre vznik VITT. Nepredpokladá sa, že by sa VITT vyskytoval častejšie u ľudí s osobnou alebo rodinnou anamnézou trombózy, u pacientov na antikoagulačnej liečbe alebo u tehotných žien a pri užívaní antikoncepcie, keďže VITT vzniká iným patogenetickým mechanizmom ako bežné typy trombózy pri vrodených alebo získaných trombofilných stavoch,“ odkázala na stanovisko hematologickej spoločnosti.

Krištúfková sa problematike pandémie a tehotnosti venuje od začiatku jej vzniku. Spolupracovala aj pri tvorbe algoritmov gynekologicko-pôrodníckej starostlivosti v čase pandémie.

zdroj: TASR

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…