MIMORIADNE

Nemocnice na Slovensku majú od vypuknutia pandémie nedostatok krvi, minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) preto vyzýva ľudí k jej darovaniu. Vítaní sú aktívni darcovia, ale aj prvodarcovia.

Odberové pracoviská Národnej transfúznej služby (NTS) privítajú ľudí s akoukoľvek krvnou skupinou. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Šéf rezortu zdravotníctva poukázal na dôležitosť krvi pri operáciách a transplantáciách. „Chcem vyzvať všetkých obyvateľov, ktorí môžu, aby sa rozhodli darovať krv, bez ktorej sa veľká časť výkonov nedá realizovať,“ upozornil. V týchto dňoch je hlavne nedostatok krvnej skupiny A a všetkých Rh negatívnych krvných skupín. Vítaní sú však darcovia s akoukoľvek krvnou skupinou.

„Keď porovnávame na mesačnej báze počet odberov, ktoré sme vykonali na odberových pracoviskách NTS na území SR s objednávkami nemocničných zariadení, chýba nám približne tisíc darcov. Potrebujeme ich, aby sme boli schopní v plnej miere uspokojiť požiadavky nemocničných zariadení a nekrátili im objednávky, čo by znamenalo ohrozenie liečby pre pacientov, ktorí potrebujú krv k svojej liečbe,“ vysvetlila Renáta Dundová, generálna riaditeľka NTS. Zároveň doplnila, že po zverejnení minulotýždňovej výzvy sa záujem darcov zvýšil.

Na všetkých pracoviskách transfúznej služby sú zavedené prísne hygienické podmienky a preventívne opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu. Darcovia môžu vstúpiť na pracovisko až po preukázaní sa negatívnym výsledkom testu alebo dokladom preukazujúcim existenciu niektorej z výnimiek. Povinné je tiež prekrytie horných dýchacích ciest, dezinfekcia rúk, meranie teploty a vyplnenie Checklistu. Každý darca má možnosť telefonického objednania sa na darovanie krvi na ktoromkoľvek pracovisku NTS a pri objednaní získa všetky potrebné informácie.

zdroj: SITA

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

JE TO TU: Vláda schválila nové opatrenia, ktoré budú platné od pondelka 19. januára!

Od 19. januára budú na Slovensku s obmedzeniami otvorené všetky školy, prevádzky,…

MIMORIADNA SPRÁVA: Vláda schválila nové opatrenia, majú platiť od soboty!

Nové opatrenia majú platiť od soboty 26. februára. V prvej fáze uvoľnenia…