Každý, kto má málo pohybu a sedavé zamestnanie určite pozná bolesť chrbtice. Táto bolesť vás môže zastihnúť nečakane, ale bude sa s vami vliecť celý život. Veľa ľudí znáša túto bolesť roky. Netreba ju však znášať, ale postaviť sa jej čelom.

Cviky na spevnenie chrbtice
Predstavujeme rad najefektívnejších cvikov na spevnenie chrbtice, ktoré pomôžu každej jednej časti vašej chrbtice. Stačí, ak ich budete robiť len 10 minút denne a na bolesť chrbta si už nikdy nespomeniete.

1 Spevnenie svalov v oblasti drieku
Základná poloha – ležte na chrbte, ruky majte od seba dlaňami nadol. Pomaly pohnite s ľavým bedrom doprava bez toho, aby ste dvíhali vrchnú časť tela. V tejto polohe zostaňte 2-3 sekundy a vráťte sa do počiatočnej polohy. Tento istý cvik zopakujte aj do opačnej strany s druhou nohou. Začínať treba z jednej polohy a cvik opakovať 8-krát do každej strany. Postupne môžete navyšovať opakovania. Tento cvik je určený pre tých, ktorí majú bolesti v oblasti drieku, pretože dokonale spevňuje pozdĺžne svaly chrbta.

2 Spevnenie bočných svalov chrbta
V tejto polohe urobte druhý cvik. Dôležité je sledovať, aby ste pri tomto cviku nedvíhali nohy. Takže dajte si ponožky, nohy k sebe, ruky od seba dlaňami nadol.

Bez toho, aby ste dvíhali hlavu a ramená zo zeme, dvíhajte nohy doľava. V tejto polohe zotrvajte pár sekúnd a potom sa vráťte do počiatočnej polohy. To isté urobte aj do druhej strany. Tak ako aj pri prvom cviku, aj tento opakujte 8-krát do každej strany. Tento cvik pomáha precvičiť bočné svaly na bruchu a chrbtici a je neskutočne efektívny!

3 Spevnenie hrude
Ľahnite si na chrbát, nohy dajte od seba, chodidlá majte zároveň s plecami, ruky prekrížené na hrudi a dlaňami sa dotýkajte predlaktia. Z tejto polohy sa snažte čo najviac ťahať do ľavej strany bez toho, aby ste trup dvíhali zo zeme. Musíte sa poriadne natiahnuť, ale panva a nohy musia ostať na mieste. Séria opakovaní je rovnaká ako v prechádzajúcich cvikoch. Perfektne si ním precvičíte okolie hrudníka!

4 Spevnenie šikmých brušných svalov
Ľahnite si na ľavý bok a ľavú ruku majte pred sebou dlaňou nadol. Pravú ruku majte zdvihnutú tak, aby sa dotýkala zeme. Vystretú pravú ruku spolu s pravou nohou priťahujte naraz k sebe. Hlavu majte jemne podvihnutú a pozerajte pred seba. V takejto polohe zotrvajte 2-3 sekundy a potom sa vráťte do počiatočnej polohy. Opakujte 8-krát do každej strany. Tento cvik je veľmi účinný na šikmé brušné svaly, čo je prospešné pre chrbticu.

5 Rozťahovanie svalov v oblasti drieku
Ľahnite si na zem a ruky majte pozdĺž tela. Pokrčte nohy, chodidlá opatrne priťahujte čo najbližšie k zadku. V tejto polohe zotrvajte a následne sa vráťte do počiatočnej. Opakujte 12-krát.

6 Spevnenie celého chrbta
Stojte s vystretým chrbtom a pozerajte rovno pred seba. Pomaly sa nakloňte, ale chrbát majte stále vystretý, ruky ťahajte nadol a ohnite kolená. V predklone ostaňte 2-3 sekundy a pomaly sa vráťte do počiatočnej polohy. Zopakujte tento cvik 8-krát.

7 Zlepšenie pružnosti chrbtice
Toto je základ jogy. Joga pomáha spevniť chrbát a prispieť k ohybnosti chrbtice. Začiatočná poloha – ležte na chrbte, ruky majte natiahnuté do vrchu. Zdvihnite vrchnú časť trupu ohnutím chrbta, opierajte sa predlaktiami a pozerajte vpred. V tejto polohe zostaňte a potom sa opatrne natiahnite dozadu tak, aby ste videli strop. Vráťte sa do počiatočnej polohy a opakujte tento cvik 10-krát.  V tomto videu vám tento muž ukáže ďalších 10 úžasných cvikov na chrbticu.

Zdravá chrbtica – záruka zdravia celého tela. Cviky sú perfektný spôsob ako si narovnať chrbticu a udržiavať ju aktívnu. Cvičenie vám vráti ohybnosť a pomôže zabudnúť na bolesť spojenú s chrbticou.

Máte nejaké overené cviky na chrbticu, ktoré vám pomohli? Napíšte nám ich do komentára a nezabudnite sa podeliť o tento článok so svojimi známymi!

ZDROJ takprosto.cc

Podobné články

Hlas speváka z Kazachstanu je natoľko šokujúci, že si niektorí myslia, že nie je z tejto planéty. Niečo na tom určite bude!

Videli sme už veľa rôznych talentových súťaží, že je ťažké vôbec povedať,…

Preslávená rómska veštica vyložila karty pre jednotlivé znamenia na cely rok 2023! Pozor by si mal…

Táto astrologická predpoveď vám povie o najdôležitejších momentoch roku, ktoré vám pomôžu dosiahnuť…

Naučte sa jednoduchý trik, vďaka ktorému si zoberiete nákupný košík, bez použitia mince!

Aspoň raz za týždeň chodieva skoro každý z nás na veľký rodinný nákup,…

Moju manželku som po 35 rokoch nahradil mladšou ženou a teraz žijem ako vo väzení. Pozrite sa prečo

35 rokov šťastného manželstva, úspešné a spokojné dospelé deti … To všetko…