Od pondelku 22. februára sa na Slovensku opäť zmenili pravidlá vychádzania. Celá krajina je stále v čiernej farbe, ale COVID automat farbou určil opatrenia pre jednotlivé okresy. Až do 1. marca máme 19 čiernych okresov, 50 bordových a 10 červených.

Cesta do prírody

Okresy Bardejov, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Poltár, Sabinov, Stará Ľubovňa, Stropkov a Svidník sa pondelku nachádzajú v červenej zóne. Na cestu do práce tak ľuďom bude stačiť negatívny výsledok testu na prítomnosť ochorenia COVID-19, nie starší ako dva týždne.

Čierne okresy na Slovensku (19)

  • Partizánske, Ilava, Martin, Dunajská Streda, Galanta, Snina, Nitra, Šaľa, Zlaté Moravce, Revúca, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom, Hlohovec, Piešťany, Trnava, Žiar nad Hronom, Detva, Zvolen

Bordové okresy na Slovensku (50)

  • Banská Bystrica, Brezno, Prievidza, Bratislava (I. – V.), Malacky, Senica, Pezinok, Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Humenné, Medzilaborce, Komárno, Košice (I. – IV.), Košice – okolie) Levice, Ružomberok, Turčianske Teplice, Michalovce, Sobrance, Nové Zámky, Kežmarok, Levoča, Poprad, Považská Bystrica, Púchov, Prešov, Rimavská Sobota, Senica, Spišská Nová Ves, Topoľčany, Trebišov, Myjava, Trenčín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Banská Štiavnica, Žarnovica, Bytča, Žilina, Krupina, Gelnica

Červené okresy na Slovensku (10)

  • Čadca, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Poltár, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Sabinov, Stropkov

Výnimku majú iba pracovníci škôl a školských zariadení, ktorí aj v prípade, že pochádzajú z jedného z desiatich uvedených okresov, musia mať negatívny test, a to nie starší ako sedem dní.

Zo zvyšných okresov sa 50 nachádza v bordovej farbe COVID automatu, ďalších 19 je v čiernej farbe. Pre obe farby platí povinnosť, že ľudia sa pri ceste do práce musia preukazovať negatívnym výsledkom testu, nie starším ako sedem dní.

Negatívny test je potrebné predložiť aj pri ceste do prírody do iného okresu. Výnimkou sú čierne okresy, z ktorých nie je možné cestovať do prírody do iných okresov a ani vstupovať na ich územie za týmto účelom. V prípade cesty do prírody v rámci okresu nie je potrebné preukazovanie sa negatívnym výsledkom testu.

Školy

V čiernych okresoch sú od 22. februára školy zatvorené. V bordových regiónoch má regionálny hygienik zhodnotiť, či je situácia vhodná, aby deti nastúpili do školy. Rodičia sa však môžu zároveň slobodne rozhodnúť, či svoje dieťa dajú do školy alebo bude pokračovať v dištančnom vzdelávaní.

Kto nepotrebuje negatívny test?

  • zaočkovaní obidvomi dávkami vakcíny a ubehlo už 14 dní od podania druhej dávky
  • osoby, ktoré v uplynulých 90-tich dňoch prekonali ochorenie COVID-19
  • osoby, ktorým zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu
  • žiaci materskej školy, prvého stupňa základnej školy alebo žiaci špeciálnej školy a školského zariadenia negatívny test v škole nepotrebujú, musí ho však mať jeden zo zákonných zástupcov žijúci v spoločnej domácnosti. Prípadne má zákonný zástupca niektorú z výnimiek
  • pre účel cesty do prírody mimo okres nepotrebujú test ani deti do 15 rokov, seniori nad 65 rokov, ŤZP osoby na vozíčku, osoby so stredne ťažkým alebo ťažkým mentálnym postihnutím a so závažnou poruchou autistického spektra
  • V prípade detí do 10 rokov a osôb nad 65 rokov neplatí povinnosť preukázať sa negatívnym testom pri vstupe do aktuálne otvorených prevádzok (obchody, knižnice, pošta a iné)

 

zdroj: SITA, Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský

Podobné články

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

JE TO TU: Vláda schválila nové opatrenia, ktoré budú platné od pondelka 19. januára!

Od 19. januára budú na Slovensku s obmedzeniami otvorené všetky školy, prevádzky,…

MIMORIADNA SPRÁVA: Vláda schválila nové opatrenia, majú platiť od soboty!

Nové opatrenia majú platiť od soboty 26. februára. V prvej fáze uvoľnenia…

Horúca správa! Úrad verejného zdravotníctva: Povinné očkovanie je nevyhnutné!

Príkladom je návrat epidémií osýpok po 20 rokoch, ktoré boli zaznamenané na…