The map, 2013, based on 1.1 billion users

V Bratislave zaznamenali ďalší potvrdený prípad osýpok, tentokrát sa nakazilo 18-mesačné dieťa.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas informoval, že dieťa nebolo zaočkované prvou dávkou očkovacej látky proti osýpkam, mumpsu a ružienke (MMR) z dôvodu dočasnej zdravotnej kontraindikácie a nebol ani v zahraničí. Dieťa bolo hospitalizované a nemocnica o tom informovala Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave. RÚVZ začal bezodkladne epidemiologické vyšetrovanie a spolupracuje s ošetrujúcim lekárom dieťaťa. Úrad zabezpečil aj protiepidemické opatrenia a kontaktoval rodičov detí, ktoré sa nachádzali v čakárni lekára v čase, keď tam bolo nakazené dieťa s osýpkami.

Rodičia tohto dieťaťa navštívili pediatrickú ambulanciu v Petržalke dňa 21. februára 2023.

V Bratislave sme od začiatku roka 2023 celkovo potvrdili tri laboratórne potvrdené prípady osýpok u detí (deti pre ich nízky vek, respektíve zdravotné kontraindikácie neboli ešte proti MMR zaočkované).
Vzhľadom na pohyb osôb medzi krajinami a pokles zaočkovanosti v Slovenskej republike na krajskej či okresnej úrovni pod 95 % (kolektívna imunita) nie je možné vylúčiť zavlečenie a šírenie osýpok na našom území. Na Slovensku môžu vznikať malé ohniská nákaz.
Úrad verejného zdravotníctva SR a regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR venujú zvýšenú pozornosť výskytu osýpok na našom území i v okolitých krajinách – neustále sledujú epidemiologickú situáciu.
ÚVZ SR koncom januára 2023 a opakovane vo februári vyzval regionálne úrady, aby pripomenuli poskytovateľom zdravotnej starostlivosti vo svojej územnej pôsobnosti možnosť výskytu osýpok – aby lekári brali do úvahy túto možnosť v rámci diferenciálnej diagnostiky a hlásili regionálnym úradom aj podozrenia na osýpky, aby sa včas mohli prijať protiepidemické opatrenia.
Rovnako je potrebné zdôrazňovať rodičom význam pravidelného povinného očkovania nielen proti MMR. Pravidelné povinné očkovanie detí sa vykonáva podľa aktuálneho očkovacieho kalendára (https://bit.ly/ockovaci-kalendar-2023). V súčasnosti sa na Slovensku proti osýpkam, mumpsu a ružienke používa trivalentná (trojzložková) očkovacia látka. Prvá dávka očkovacej látky sa podáva v 15. až 18. mesiaci veku dieťaťa, druhá dávka sa podáva v 5. roku života.
Potvrdené prípady osýpok boli na Slovensku hlásené naposledy v roku 2019, kedy sa zaznamenalo 318 prípadov (epidémia osýpok na východe Slovenska). Najvyššia vekovo-špecifická chorobnosť bola hlásená vo vekovej skupine detí do 1 roka.

 

zdroj: Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…