MIMORIADNE

Vzhľadom na vysokú zaočkovanosť dánska vláda od 10. septembra zruší všetky zostávajúce obmedzenia proti šíreniu koronavírusu. Covid-19 už nepredstavuje “kritickú hrozbu pre spoločnosť”, oznámilo ministerstvo zdravotníctva. Dánsko je treťou najviac zaočkovanou krajinou v Európskej únii, pričom 71 % obyvateľov už dostalo obe dávky vakcíny.

“Epidémia je pod kontrolou, máme rekordnú mieru zaočkovanosti,” uviedol v piatkovom vyhlásení minister zdravotníctva Magnus Heunicke. “Preto môžeme upustiť od osobitných pravidiel, ktoré sme museli zaviesť na boj proti covidu 19,” dodal.

Varoval však, že to, že je pandémia pod kontrolou, neznamená, že je úplne zažehnaná. Ak sa situácia výrazne zhorší a začne opäť ohrozovať základné fungovanie spoločnosti, vláda bude “pripravená rýchlo zasiahnuť”.

Dánsko je takmer na vrchole rebríčka EÚ, pokiaľ ide o zaočkovanosť, keďže viac ako 75 % Dánov dostalo aspoň jednu dávku očkovacej látky a takmer 71 % dostalo obe dávky, uvádza portál Our World in Data.

Lepšie sú na tom len Malta s 80-percentnou zaočkovanosťou a Portugalsko so 73 % populácie, ktorá dostáva obe dávky.

Pre porovnanie, v Spojenom kráľovstve, ktoré už nie je členom EÚ, ale v lete zrušilo všetky protiepidemické opatrenia, dostalo obe dávky vakcíny proti koronavírusu 62 % obyvateľov.Dánsko bolo prvou krajinou v EÚ, ktorá v marci minulého roka prijala čiastočnú výluku. V marci minulého roka označila kovid-19 za chorobu, ktorá predstavuje kritickú hrozbu pre spoločnosť, a dala vláde právomoc zaviesť prísne opatrenia.

Dáni boli tiež jedni z prvých, ktorí v tomto roku zaviedli “koronavírusové pasy”. V súčasnosti môže každý, kto má platný očkovací preukaz (alebo potvrdenie o testovaní či chorobe), navštíviť reštaurácie, bary, kiná alebo posilňovne.

Toto pravidlo sa na niektorých miestach zruší od 1. septembra, ale piatkové oznámenie, že kovid sa už nebude považovať za “kritickú hrozbu pre spoločnosť”, znamená, že od 10. septembra sa už nikde nebude vyžadovať doklad o očkovaní/testovaní/expozícii kovidu.

Zmena pravidiel sa nedotkne cestovania, ktoré je upravené iným nariadením medzi vládnymi stranami. Jeho platnosť vyprší v októbri a zatiaľ nie je jasné, či ho dánska vláda plánuje predĺžiť.

Aktuálny sedemdňový priemer infekcií na milión obyvateľov je 167, čo je o niečo viac ako priemer EÚ (149). V nemocniciach je momentálne 19 ľudí, z toho osem na jednotke intenzívnej starostlivosti. V Dánsku doteraz zomrelo v súvislosti s kovidom-19 2576 ľudí.

zdroj: AP

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…