O konkrétnych krokoch rokuje v pondelok rakúska vláda, za isté sa považuje obnovenie dištančnej výučby v sprísnenom režime, ako aj otvorenie ďalších obchodov a služieb.

VIEDEŇ 1. februára (SITA/APA) – Rakúsko vykročilo na cestu k uvoľneniu lockdownu. Vláda o situácii aktuálne rokuje so zdravotníckymi expertmi, výsledkom môže byť otvorenie škôl a obchodov, informuje v pondelok agentúra APA. Na programe sú ešte rozhovory s predstaviteľmi opozície a spolkových krajín. Režim na hraniciach by sa, naopak, mohol sprísniť.

Podrobnosti nie sú známe, dohoda o čiastočnom obnovení prezenčnej výučby sa však zdá byť istá. V praxi majú byť žiaci rozdelení do menších skupín tak, aby sa jedna nachádzala v triede dopoludnia a druhá popoludní. Počíta sa tiež s povinnosťou nosiť respirátory, a to aj v prípade zamestnancov škôlok. Okrem obchodov so základnými potrebami sa otvoria aj ďalšie prevádzky a služby. Podľa zdrojov medzi nimi určite budú kaderníctva. Či sa sprístupnia aj ďalšie služby, ktoré si vyžadujú bezprostredný osobný kontakt, je zatiaľ otázne. V kultúrnej oblasti sa očakáva otvorenie múzeí a knižníc.

Sprísnené môžu byť podmienky vstupu do krajiny. Diskutuje sa o rozšírení zákazu pricestovania z rizikových krajín, horúcim kandidátom je Portugalsko. Pre pendlerov by mohla platiť povinnosť preukázať sa negatívnym testom. Ľuďom prichádzajúcim z bezpečnejších oblastí by mohla, naopak, odpadnúť povinnosť podrobiť sa testovaniu.

Postupné otváranie Rakúsko plánuje napriek tomu, že cieľ nie viac ako 700 nových infekcií denne sa zďaleka nepodarilo dosiahnuť. Ústup od lockdownu by mohol priniesť úľavu obyvateľstvu, osobitne deťom a mladistvým, ktorí sú vzhľadom na chýbajúce kontakty s rovesníkmi čoraz viac konfrontovaní s psychickými problémami, informuje agentúra APA.

Podobné články

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

JE TO TU: Vláda schválila nové opatrenia, ktoré budú platné od pondelka 19. januára!

Od 19. januára budú na Slovensku s obmedzeniami otvorené všetky školy, prevádzky,…

MIMORIADNA SPRÁVA: Vláda schválila nové opatrenia, majú platiť od soboty!

Nové opatrenia majú platiť od soboty 26. februára. V prvej fáze uvoľnenia…

Horúca správa! Úrad verejného zdravotníctva: Povinné očkovanie je nevyhnutné!

Príkladom je návrat epidémií osýpok po 20 rokoch, ktoré boli zaznamenané na…