Policajti Pohotovostnej motorizovanej jednotky z Trenčína znova ukázali, že nielen vodiči jazdiaci pod vplyvom alkoholu, ale aj iných návykových látok nemajú šancu.
Počas nočnej služby na novom moste v Trenčíne spozorovali vozidlo Škoda Octavia, ktorého vodič spáchal dopravný priestupok.
Preto ho predpísaným spôsobom zastavili. Vodiča pri cestnej kontrole vyzvali k predloženiu dokladov potrebných k vedeniu vozidla a k vykonaniu dychovej skúšky. 36-ročný vodič z okr. Ilava mal dychovú skúšku negatívnu, avšak javil známky únavy, triasol sa, bol nervózny a mal silno začervenané oči. Vodič počas komunikácie s policajtmi javil známky požitia psychotropných látok. Na otázku, či požil návykové a psychotropné latky odpovedal kladne. Vodič policajtom uviedol že si pred štyrmi dňami dal marihuanu.
Policajti následne vodiča vyzvali, aby sa podrobil lekárskemu vyšetreniu. Výsledky orientačného skríningového vyšetrenia vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne boli pozitívne na látky: metamfetamin, amfetamín, THC a extázu. 36-ročnému vodičovi policajti zadržali vodičský preukaz a zakázali mu ďalšiu jazdu.
Okrem tohto vodiča policajti PMJ zistili, ďalšieho vodiča jazdiaceho pod vplyvom omamných látok. Tentoraz to bol 26-ročný motocyklista. Policajti spozorovali vodiča motocykla jazdiaceho po ceste I/61 smerom na Dubnicu nad Váhom. Motocyklista jazdil vo svojom jazdnom pruhu zo strany na stranu. Aj on pri kontrole javil známky požitia omamných látok, čo potvrdilo aj lekárske vyšetrenie. Vodič bol pozitívny na THC.
Vodičom bol v nemocnici odobratý biologický materiál na bližšie skúmanie, ktoré určí či sa dopustil priestupku alebo trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Oboch vodičov za túto jazdu každopádne neminie postih.
ZA JAZDU POD VPLYVOM OMAMNÝCH LÁTOK MÔŽETE PRÍSŤ O VODIČSKÝ PREUKAZ
V prípade ak vodič poruší ustanovenie § 4 ods. 2 písm. e) zákona NR SR č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke a vedie vozidlo v takom čase po požití alkoholu alebo inej návykovej látky, keď sa alkohol alebo iná návyková látka ešte môžu nachádzať v jeho organizme, čo v prípade alkoholu neplatí na vybranú skupinu osôb, dopúšťa sa priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, v zmysle ktorého priestupku sa dopustí ten, kto ako vodič vozidla počas vedenia vozidla požije inú návykovú látku alebo vedie vozidlo v takom čase po jej požití, keď sa na základe vykonaného vyšetrenia podľa osobitného predpisu (zákon NR SR č. 219/1996 Z.z. o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb v znení neskorších predpisov) návyková látka ešte nachádza v jeho organizme.
Za vyššie uvedený priestupok možno podľa ustanovenia § 22 ods. 2 písm. c) zákona o priestupkoch v správnom konaní uložiť pokutu od 150,- € do 800,- € a zákaz činnosti viesť motorové vozidlá do troch rokov.
Zároveň u vodiča vozidla, ktorý sa dopustí alebo je dôvodne podozrivým zo spáchania vyššie uvedeného priestupku je policajt v súlade so zákonom na mieste oprávnený zadržať jeho vodičský preukaz.
zdroj: Polícia SR – Trenčiansky kraj