Banán je veľmi obľúbené ovocie. Či už medzi dospelými alebo malými deťmi. Je to tropické ovocie, ktoré obsahuje tri druhy cukru – sacharózu, fruktózu a glukózu. Ak si dáte na raňajky banán, doplníte si energiu a podporíte trávenie.

To je celkom pekné, však? A viete si predstaviť, čo sa stane, keď zjete dva banány denne? Podľa predchádzajúcej štúdie dva zrelé banány dodajú toľko energie, koľko by sme získali za hodinu a pol cvičenia, preto si doprajte dva banány každý deň. Zoznam výhod je mnohonásobne väčší.

Pôsobí proti depresii

Štúdie ukazujú, že u ľudí, ktorí trpia depresiou alebo úzkosťou a konzumujú dva banány denne, sa ich stav časom zlepší. Banány obsahujú tryptofán, ktorý môže zvýšiť hladinu serotonínu v tele a zmierniť stres. Musíte však jesť dva banány denne a dlhodobo.

Proti anémii

Banány majú tiež vysoký obsah železa, takže ak trpíte anémiou, je dobré dopriať si dva banány denne. Po niekoľkých týždňoch sa počet červených krviniek začne zvyšovať.

Rieši problémy s krvným tlakom

Ako viete, banány obsahujú veľa draslíka, a tým sú veľmi známe. A vďaka tejto zlúčenine banány bojujú proti vysokému krvnému tlaku. Znižujú tak riziko korózie ciev a následného infarktu.

Zlepšujú zdravie mozgu

Dva banány denne sa odporúčajú najmä študentom a seniorom. Banány majú dobrý vplyv na funkciu mozgu. Ak vás čaká náročná skúška, odporúča sa zjesť tri banány v deň skúšky a tri dni pred ňou.

Proti zápche

Vďaka vysokému obsahu vlákniny banán výborne pôsobí proti zápche. Nemá laxatívne účinky. Každý deň si doprajte dva kusy.

Proti páleniu záhy

Ak máte viacero žalúdočných kyselín, môže sa stať, že obsah žalúdka sa po jedle vráti späť do pažeráka. To určite spôsobuje nepríjemný pocit pálenia, ktorý sa nazýva: pálenie záhy. S týmto problémom vám pomôže banán. Má antacidné účinky.

Upokojuje rozrušené nervy

Banány obsahujú veľké množstvo vitamínu B, a preto môžu byť dobrým riešením proti stresu. Ľuďom, ktorí sa stravujú v stresujúcom a rýchlom prostredí a vo všeobecnosti zažívajú stres a celodenný zhon, sa odporúča zjesť dva banány denne.

zdroj: prosvet.cz

Podobné články

Preslávená rómska veštica vyložila karty pre jednotlivé znamenia na cely rok 2022! Pozor by si mal…

Táto astrologická predpoveď vám povie o najdôležitejších momentoch roku, ktoré vám pomôžu dosiahnuť…

POZOR! Mikasov úrad varuje: Ak máte doma tento nebezpečný výrobok, okamžite ho vráťte do predajne!

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na nebezpečný výrobok – NABERAČKA NA…

POZOR! V tomto jogurte sa našiel rakovinotvorný pesticíd, výrobca ho sťahuje z trhu!

Spoločnosť Lactalis CZ, materská spoločnosť mliekarní Kunín a Klatovy, sťahuje z trhu…

Šéf navštívil jednu zo svojich kaviarní v prestrojení – To, čo počul od jednej zo svojich pracovníčok, úplne zmenilo jej život!

Deanna je matkou dvoch detí a pracuje v kaviarni. Jej život nie…