Banán je veľmi obľúbené ovocie. Či už medzi dospelými alebo malými deťmi. Je to tropické ovocie, ktoré obsahuje tri druhy cukru – sacharózu, fruktózu a glukózu. Ak si dáte na raňajky banán, doplníte si energiu a podporíte trávenie.

To je celkom pekné, však? A viete si predstaviť, čo sa stane, keď zjete dva banány denne? Podľa predchádzajúcej štúdie dva zrelé banány dodajú toľko energie, koľko by sme získali za hodinu a pol cvičenia, preto si doprajte dva banány každý deň. Zoznam výhod je mnohonásobne väčší.

Pôsobí proti depresii

Štúdie ukazujú, že u ľudí, ktorí trpia depresiou alebo úzkosťou a konzumujú dva banány denne, sa ich stav časom zlepší. Banány obsahujú tryptofán, ktorý môže zvýšiť hladinu serotonínu v tele a zmierniť stres. Musíte však jesť dva banány denne a dlhodobo.

Proti anémii

Banány majú tiež vysoký obsah železa, takže ak trpíte anémiou, je dobré dopriať si dva banány denne. Po niekoľkých týždňoch sa počet červených krviniek začne zvyšovať.

Rieši problémy s krvným tlakom

Ako viete, banány obsahujú veľa draslíka, a tým sú veľmi známe. A vďaka tejto zlúčenine banány bojujú proti vysokému krvnému tlaku. Znižujú tak riziko korózie ciev a následného infarktu.

Zlepšujú zdravie mozgu

Dva banány denne sa odporúčajú najmä študentom a seniorom. Banány majú dobrý vplyv na funkciu mozgu. Ak vás čaká náročná skúška, odporúča sa zjesť tri banány v deň skúšky a tri dni pred ňou.

Proti zápche

Vďaka vysokému obsahu vlákniny banán výborne pôsobí proti zápche. Nemá laxatívne účinky. Každý deň si doprajte dva kusy.

Proti páleniu záhy

Ak máte viacero žalúdočných kyselín, môže sa stať, že obsah žalúdka sa po jedle vráti späť do pažeráka. To určite spôsobuje nepríjemný pocit pálenia, ktorý sa nazýva: pálenie záhy. S týmto problémom vám pomôže banán. Má antacidné účinky.

Upokojuje rozrušené nervy

Banány obsahujú veľké množstvo vitamínu B, a preto môžu byť dobrým riešením proti stresu. Ľuďom, ktorí sa stravujú v stresujúcom a rýchlom prostredí a vo všeobecnosti zažívajú stres a celodenný zhon, sa odporúča zjesť dva banány denne.

zdroj: prosvet.cz

Podobné články

Dojemná pieseň pre Generála! Známy Spevák ROZPLAKAL celé Slovensko…

ŽIVOT SA MI SKONČIL Ja som vždy prosil Máriu k pomoci. By…

Slováci, POZOR! Na trh sa dostala nebezpečná potravina, môže spôsobiť otravu!

Česká Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia (SZPI) varuje spotrebiteľov pred konzumáciou nebezpečného…

Slováci, POZOR! SOI upozorňuje na nebezpečné rúško, obsahuje rakovinotvornú látku!

Nebezpečné rúško bolo na Slovensku dostupné aj v predajniach inSPORTline a v…

Peter poslal drsný list Matovičovi a vyzýva ho na súboj: “Kvôli tebe ma vyhodili z práce!”

Robotník Peter zverejnil na sociálnej sieti Facebook list adresovaný premiérovi Slovenskej republiky.…