Nie každá žena preferuje farbenie si vlasov u odborníka. Hoci je to príjemný a efektívny spôsob, býva často aj ten najdrahší. Mnohé z nás či už z časových alebo iných dôvodov si radšej farbíme vlasy samé doma, poprípade nám s tým pomôže nejaký rodinný príslušník.
Dnešné farby majú tú výhodu, že sú omnoho kvalitnejšie ako tie z minulosti. Moderné farby dokážu vlasy nielen zafarbiť ale aj vyživiť. Preto je výber správnej farby taký dôležitý. V tomto článku vám prinášame niekoľko užitočných tipov, ako si správne farbu vybrať a ako si ju čo najlepšie naniesť.
TYP FARBY:
Možno bude pre vás novinkou, že farby sa delia na štyri základné typy: blond, fyzikálne, chemické a prírodné. Ich rozdiely spočívajú predovšetkým v rôznorodosti farebnej škály, pevnosti a v hĺbke vniknutia farby do vlasov.
Blond farby:
Tieto farby odfarbia vlasy v troch tónoch a to tak, že odstránia z vlasov ich prírodný pigment. Ten dokážu odstrániť vďaka tomu, že obsahujú 6 a viac percentný peroxid.. Aplikujú sa na suché a mastné vlasy a to 3 až 5 cm od korienkov. Nezabúdajte pri tom, že korienky farbíme nakoniec. Túto zmes nie je nikdy nutné upravovať ani do nej pridávať vodu, šampón alebo balzam.
Chemické farby:
Chemické farby sa skladajú z dvoch zložiek, a to z farby a peroxidu. Farba vlasov sa mení penetráciou molekúl farbiva vo vlasoch. Avšak pred aplikáciou týchto farieb by ste sa mali presvedčiť, či nie ste na niektorú ich zložku alergická. Jednoduchý test môžete vyskúšať s troškou farby na ohybe lakťa. Pri nanášaní farby na suché a mastné vlasy postupujte od zadnej časti až po čelo. Po skončení vlasy prečešte plastovým hrebeňom, aby sa farba rovnomerne rozložila.
Fyzikálne farby:
Do tejto skupiny patria tonizujúce farby na vlasy ako toniká, masky, peny či gély. Tieto farbivá sa odlišujú predovšetkým tým, že neobsahujú peroxidovú zložku. Ich aplikáciou teda nedosiahnete svetlejší odtieň ale naopak tmavší. Dávajú sa na čerstvo umyté vlasy a nechávajú sa dlhšie pôsobiť.
Prírodná farba:
Farby spadajúce do tejto kategórie vašu pôvodnú farbu príliš nezmenia. Slúžia len na zosvetlenie alebo stmavenie odtieňa vašej pôvodnej farby. Patria sem: henna, basma, harmanček, vlašský orech, cibuľová kôra, čaj, kávové farbivá. Po tom, čo si na vlasy nanesiete takúto farbu, si ich zabaľte do uteráka a nechajte niekoľko minút pôsobiť.
Nanášanie:
1. Pred farbením si doprajte horúci čaj alebo kávu, aby sa zlepšil krvný obeh v cievach nevynímajúc pokožku hlavy.
2. Nachystajte si ochranné rukavice, uterák a oblečte si plášť.
3. Ak si stále nie ste istá s odtieňom farby, môžete ju naniesť na kúsok vlasov a na druhý deň vyhodnotiť výsledok, podľa ktorého sa rozhodnete.
4.V plastovej alebo sklenej nádobe pripravte zmes a ihneď aplikujte na vlasy
5. Postupujte podľa návodu, resp. podľa typu farby.
6. Nakoniec si vlasy tradičným spôsobom umyte.
Po farbení:
Nezabúdajme na starostlivosť po farbení, ktorá vám zabezpečí efektívnu, dlhotrvajúcu farbu a zdravé vlasy. Ideálne je používať šampón na farbené vlasy, alebo šampón pre deti.
ZDROJ adme.ru