Čím dlhšie sa s niekým priatelíme, tým viac si tento vzťah ceníme. Je ťažké prestať komunikovať so starými priateľmi, no niekedy je to absolútne nevyhnutné. Dobré priateľstvo môže rokmi zoslabnúť a dokonca môže byť nevýhodné pre obe strany.
Dnešný článok venujeme ženám, ktorým chceme predstaviť 8 príznakov toxického priateľstva. Ak ste väčšinu z nich spozorovali u vašich priateliek, mali by ste sa zamyslieť nad tým, či v takomto vzťahu pokračovať, alebo nie.
1. Neteší sa z vašich úspechov: Ak poviete toxickej priateľke o vašom úspechu a jej okamžitá reakcia je, že zmení tému, ktorá znovu poukazuje na ňu a jej chyby (napríklad: „Vidíš! Ty aspoň máš priateľa, ja nemám nikoho.“ alebo „Vyhrala si súťaž, to ja nikdy nedokážem.“), absolútne sa nezaujíma o dobré veci, ktoré sa dejú vo vašom živote, no miluje, keď sa topíte v problémoch.
2. Je priveľmi žiarlivá: Vaša kamarátka nie je šťastná, keď vás vidí s iným priateľom. Je nahnevaná a vyžaduje si, aby ste ju všade brali so sebou. Najhorší prípad nastane vtedy, keď neustále sleduje vaše sociálne média a nahnevaná sa, keď vidí, že ste išli von s inými priateľmi. Takéto priateľstvo dlho nevydrží a nemali by ste sa snažiť neustále ho zachraňovať tým, že sa budete kamarátke ospravedlňovať za niečo, čo nie je vaša chyba.
3. Po rozhovore s ňou sa cítite vyčerpaná: Často si ani nevšimneme, že po konverzácii s priateľom sa cítime unavení, dokonca nás zachváti bolesť hlavy. Prečo sa to deje? Systémy v našom tele sú prepojené a kvôli emocionálnemu nepohodliu sa cítime psychicky zle. Ak ste si všimli, že po konverzácii s vašou priateľkou sa cítite zle, možno by nebolo odveci, ak by ste sa jej na istý čas vyhýbali.
4. Nezdôverujete sa jej so všetkým: Predtým ste jej o všetkom rozprávali, prezradili ste jej každé tajomstvo, no teraz si určité veci nechávate pre seba. Ak to takto bude pokračovať ďalej, čoskoro zistíte, že sa vlastne nemáte o čom rozprávať.
5. Zavolá vám hocikedy a vyžaduje si, aby ste ju počúvali: Je jasné, že v našom živote sa dejú veci, ktoré vyžadujú podporu našich priateľov, no toxická priateľka toto zneužíva. Zavolá vám pokojne aj v noci s tým, že si ju musíte vypočuť a nahnevá sa, ak poviete nie. Pravdaže podpora priateľa je základom skutočného priateľstva, no nemali by ste pre ňu znamenať len nejakého psychológa alebo vankúš, do ktorého sa môže vyplakať.
6. Vyzdvihuje jej výhody pomocou vašich nevýhod: Vyzerá silne a rozhodne, nosí skvelé oblečenie, a kritizuje každého okolo seba, vrátane vás. V skutočnosti však trpí nízkym sebavedomím, ktoré sa snaží zakryť. Jej správanie však spôsobuje, že v jej prítomnosti sa cítite menej rozhodná a sama sebou.
7. Hovorí neustále o jej problémoch: Vždy rozpráva o tom, aký ťažký je jej život. Veľmi rada sa prezentuje tým, akú veľkú bolesť musí nosiť vnútri. Toto však môžu byť príznaky neurózy. Snažte sa svoju priateľku podporovať a vyberajte témy, o ktorých rada rozpráva.
8. Opakuje po vás: Robí to buď vedome alebo nevedome. Možno to nemyslí zle, no má vás veľmi rada a občas chce byť ako vy. Môže od vás okopírovať rôzne veci, ako napríklad spôsob, akým chodíte, rozprávate, obliekate sa, nanášate si makeup a podobne. Dokonca si môže nalakovať nechty rovnakým lakom, alebo si nájde priateľa, ktorý je podobný tomu vášmu. Keď sa s ňou rozprávate, počujete od nej vaše vlastné slová a nápady.
Predstavujete pre ňu zdroj energie a inšpirácie, pretože si nedokáže vymyslieť nič vlastné. Možno je to tým, že trpí nedostatkom predstavivosti. Ak ste však s tým okej, môžete v tomto priateľstve pokračovať.
Mali ste niekedy vo svojej blízkosti priateľku, ktorá sa takto správala? Ako dopadol váš vzťah? Dajte nám vedieť a nezabudnite zdieľať článok.
ZDROJ: brightside.me