Ak máte na záhrade osy alebo chodíte často do lesa, je len otázkou času, kedy sa jedna zatúla do vášho susedstva.
Všetci vieme, že najjednoduchšou obranou proti bodnutiu osou je zachovať pokoj. Ak vás však zatúlaná osa uštipne, je dobré okamžite konať, aby sa minimalizovali účinky jedu a nečistôt, ktoré sa dostanú do rany. Existuje niekoľko veľmi účinných domácich prostriedkov, ktoré po aplikácii na bodnutie rýchlo zmiernia bolesť a minimalizujú tvorbu opuchu.
Čo aplikovať na osie bodnutie
Už naše staré mamy (a ich staré mamy) sa často stretávali s bodnutím osy a počas dlhej histórie tejto nežiaducej symbiózy bolo vyvinutých niekoľko veľmi účinných liečebných postupov, ktoré neutralizujú jed zo žihadla a zanechávajú ranu dezinfikovanú a upokojenú. Tu je 10 najlepších tipov, ktoré môžete použiť v každej situácii.
1. Použite ľad
Kocky ľadu zmrazia ranu, stiahnu cievy a vlasové línie v jej okolí, čím zabránia škodlivým látkam v ďalšom postupe do krvného obehu. To pomôže zmierniť bolesť a zmierniť podráždenie kože v mieste vpichu.
2. Na ranu naneste pastu z prášku do pečiva
Výhodou prášku do pečiva je jeho alkalizujúci účinok. Jed v rane má kyslé pH, vďaka látkam obsiahnutým v prášku sa neutralizuje. Zmiešajte prášok s trochou vody, aby ste vytvorili hustú pastu, ktorou potrite ranu. Nechajte pôsobiť približne 10 minút a opláchnite. Po niekoľkých hodinách postup zopakujte – zabráni sa tak podráždeniu a páleniu a tiež sa zníži opuch.
3. Prikryte ranu bazalkou
Bazalka pomáha najmä pri mravenčení rán. Takto citlivá môže byť aj týždeň, ideálne je pridať čerstvú bazalku.
4. Priložte na ranu ľubovník
Okrem bazalky môže byť veľmi účinná aj ľubovník bodkovaný. Listy tejto rastliny majú dezinfekčné (antibakteriálne) a analgetické účinky. Je to v podstate burina, ktorá rastie bežne v záhrade alebo na lúkach či okrajoch ciest. Zmierňuje bolesť v mieste bodnutia.
5. Pripravte roztok s octom
Ocot musíte zmiešať s vodou a práškom do pečiva. Roztok bude mať podobné alkalizujúce účinky ako pasta z prášku do pečiva a neutralizuje ranu. Roztok naneste pomocou vatového tampónu.
6. Potrite žihadlo cibuľovou šťavou
Tento postup je jedným z najpoužívanejších. Potrite miesto okolo vpichu plátkom čerstvej cibule. Má protizápalové účinky a umožňuje rýchle hojenie. Ak nemáte k dispozícii cibuľu, môžete použiť aj cesnak.
7. Naneste tvaroh na ranu
Tvaroh je známy liek na zápaly, ktorý sa aplikuje zvonka na pokožku – príjemne chladí a upokojuje ranu. Na postihnuté miesto naneste trochu tvarohu, prikryte ho kúskom látky a zabalte, aby sa miesto zafixovalo.
8. Potrite ranu medom
Med je multifunkčná potravina, ktorá nielen príjemne chutí, ale je známa aj svojimi protizápalovými účinkami. Miesto bodnutia potrite trochou medu a nechajte ho pôsobiť. Účinok medu nie je okamžitý, musíte chvíľu počkať, kým sa pokožka upokojí.
9. Zahrejte ranu
Pri teplotách nad 40 °C sa škodlivé látky jedu rozkladajú. Ak vás uštipne, priložte si na ranu horúci uterák, prípadne čajové vrecúško. Nesmie však byť príliš horúca, aby nedošlo k popáleniu pokožky. Ideálna teplota je do 50 °C.
10. Použite antihistaminikum
Antihistaminikum zabraňuje šíreniu imunitnej reakcie organizmu. Ak užijete antihistaminikum, bolesť z rany (obranný mechanizmus) po chvíli ustane.
zdroj: prosvet.cz