Očkovanie u tehotných je podobne účinné a rovnako bezpečné ako u populácie netehotných žien.
Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa v tehotnosti odporúča po ukončenom 12. gestačnom týždni. Na otázku TASR to uviedla členka výboru Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti (SGPS) Alexandra Krištúfková. Tá sa problematike pandémie a tehotnosti venuje od začiatku jej vzniku. Spolupracovala aj pri tvorbe algoritmov gynekologicko-pôrodníckej starostlivosti v čase pandémie.
Odborníčka vysvetlila, že očkovanie, keďže ide o neživú vakcínu, sa považuje za bezpečné v tehotnosti a šestonedelí. „Všetky aktuálne na Slovensku používané vakcíny sú neživé, preto nepatria medzi kontraindikované vakcíny v tehotnosti. Žiadna z vakcín nie je preferovaná, mal by sa rešpektovať vek tehotnej ženy a vekové obmedzenie konkrétnej vakcíny,“ zdôraznila.
Doplnila, že ani experimenty na zvieratách neukázali žiadne signály vo vzťahu k prognóze tehotenstva, poškodeniu plodu alebo negatívnemu vplyvu na plodnosť. Takéto dáta sú podľa odborníčky dostupné pre vakcíny spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson.
„Na základe aktuálne dostupných publikácií a odporúčaní veľkých medzinárodných gynekologicko-pôrodníckych spoločností odporúčame očkovanie tehotných a dojčiacich žien proti ochoreniu COVID-19,“ informovala Krištúfková za SGPS.
Na otázku, aké riziká hrozia tehotným ženám, Krištúfková povedala, že očkovanie u tehotných je podobne účinné a rovnako bezpečné ako u populácie netehotných žien. „V prípade inaktivovaných, teda neživých vakcín, neexistujú dôkazy negatívneho vplyvu na plod,“ dodala.
zdroj: TASR