Štátny ústav pre kontrolu liečiv zverejnil príbalový leták k vakcíne od spoločností Pfizer a BioNTech, v ktorom opisuje možné vedľajšie účinky vakcíny.
Národná stratégia očkovania proti ochoreniu COVID-19 počíta s preočkovaním 3,3 milióna obyvateľov SR, postupne v štyroch fázach. V tej prvej budú očkovaní zdravotníci a pracovníci, ktorých výkon práce súvisí s poskytovaním zdravotnej či sociálnej starostlivosti, rovnako by mali byť medzi prvými zaočkovanými aj zamestnanci kritickej infraštruktúry a silových zložiek.
V príbalovom letáku sa tiež jasne hovorí, kto by mal očkovanie zvážiť. Vakcína je odporúčaná dospelým a dospievajúcim vo veku od 16 rokov a starším.
„Comirnaty sa nemá podávať, ak ste alergický na liečivo alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek tohto lieku,“ uvádza sa v príbalovom letáku.
Vakcínu by nemali dostať ani ľudia, ktorí majú závažné ochorenie alebo infekciu s vysokou horúčkou. „Ak však máte miernu horúčku alebo infekciu horných dýchacích ciest, ako napríklad prechladnutie, môžete byť očkovaný,“ upresnili výrobcovia.
Veľmi časté vedľajšie účinky (môžu postihovať viac ako 1 z 10 ľudí)
– miesto vpichu: bolesť a opuch
– únava
– bolesť hlavy
– bolesť svalov
– bolesť kĺbov
– triaška a horúčka
Časté vedľajšie účinky (najviac 1 z 10 ľudí)
– začervenanie v mieste vpichu
– nevoľnosť
Menej časté vedľajšie účinky (najviac 1 zo 100 ľudí)
– zväčšené lymfatické uzliny
– pocity nepohody
– bolesť v končatine
– nespavosť
– svrbenie v mieste vpichu
Zriedkavé vedľajšie účinky (najviac 1 z 1 000 ľudí)
– dočasné jednostranné ochrnutie tváre
Neznáme (z dostupných údajov)
– závažná alergická reakcia
Príbalový leták si môžete stiahnuť na stránke ústavu.
Ministerstvo porovnalo vedľajšie účinky vakcíny a Ibalginu
Ministerstvo preto porovnalo vedľajšie účinky vakcíny od spoločnosti Pfizer a BioNTech s liekom Ibalgin. „Vedľajšie účinky vakcíny proti Covid-19 sú porovnateľné s vedľajšími účinkami bežných liekov, ako je napríklad Ibalgin,“ uviedlo ministerstvo.
Na sociálnej sieti zverejnili aj príbalový leták vakcíny aby sa každý mohol sám presvedčiť, že zverejnené informácie sú správne.
“Je dôležité, aby boli tieto vedľajšie účinky známe, preto o nich proaktívne a otvorene hovoríme. Väčšina vedľajších účinkov sú mierne a dočasné, nevyžadujú zdravotnú starostlivosť.” dodali
zdroj: štátny ústav pre kontrolu liečiv