Naša redakcia si pre vás pripravila novú hádanku. Na internete sa dávno v roku 2003 objavila jedna otázka, ktorá rozdelila ľudí na dva tábory a spory o jej riešení stále neprestali.

Na prvý pohľad sú podmienky veľmi jednoduché. Lietadlo stojí na obrovskom bežiacom páse, ktorý je vyrobený na princípe dopravného pásu.  Tento pás automaticky upravuje svoju rýchlosť tak, aby sa rýchlosť otáčania kolies lietadla rovnala rýchlosti dopravného pásu, ale pohybuje sa opačným smerom.

Otázka znie: Bude lietadlo schopné vzlietnuť za takýchto podmienok?

Pred tým, ako sa rozhodnete odpovedať na túto otázku vám odporúčame poriadne sa zamyslieť, pretože odpoveď nie je tak ľahká, ako sa na prvý pohľad zdá. Bude sa vám zdať, že akonáhle lietadlo zastaví, už nebude schopné vzlietnuť. V skutočnosti to tak vôbec nie je.

Faktom však je, že kolieska sa otáčajú pod istým uhlom a rýchlosťou a pás sa pohybuje lineárne, takže porovnávať ich nemá zmysel. Aj keby sme predpokladali, že pás je nastavený takým spôsobom, aby udržal rovinu na mieste, stále táto hádanka bude mať jeden chyták.

Kolesá lietadla sa voľne otáčajú a v skutočnosti nehrajú žiadnu úlohu pri zrýchlení či brzdení. Veľmi podstatnú úlohu tu však zohráva vrtuľa, ktorá tlačí vzduch zo zeme.

Z hodín fyziky v školách je jasné, že odporová sila je zanedbateľná a nezávisí od rýchlosti. S cieľom udržať lietadlo na mieste by bolo oveľa efektívnejšie zablokovať kolesá.

Bez ohľadu na to, ako rýchlo sa pás pohybuje, neudrží rovinu na mieste. Podvozok sa otáča rýchlejšie.

Táto hádanka sa stala tak celosvetovo známou, že aj riaditelia „Ničitelia mýtov“ sa začali o tento experiment zaujímať a prečo sa rozhodli ho znovu vytvoriť a zistiť výsledok.

Ak máte stále pochybnosti o tom, či lietadlo môže skutočne vzlietnuť, pokúste sa na to ísť z opačnej strany. Predstavte si, že lietadlo pristáva na zem a pristane na ten istý pás, ktorý sa otáča opačným smerom.  Naozaj si myslíte, že za takýchto podmienok sa lietadlo zastaví?

Páčila sa vám táto úloha? Vyjadrite sa v komentároch a my si pre vás pripravíme nabudúce ďalšiu hádanku.

 

ZDROJ: ofigenno.com

Podobné články

Hlas speváka z Kazachstanu je natoľko šokujúci, že si niektorí myslia, že nie je z tejto planéty. Niečo na tom určite bude!

Videli sme už veľa rôznych talentových súťaží, že je ťažké vôbec povedať,…

Preslávená rómska veštica vyložila karty pre jednotlivé znamenia na cely rok 2023! Pozor by si mal…

Táto astrologická predpoveď vám povie o najdôležitejších momentoch roku, ktoré vám pomôžu dosiahnuť…

Naučte sa jednoduchý trik, vďaka ktorému si zoberiete nákupný košík, bez použitia mince!

Aspoň raz za týždeň chodieva skoro každý z nás na veľký rodinný nákup,…

Moju manželku som po 35 rokoch nahradil mladšou ženou a teraz žijem ako vo väzení. Pozrite sa prečo

35 rokov šťastného manželstva, úspešné a spokojné dospelé deti … To všetko…