Štítna žľaza, nachádzajúca sa v prednej časti krku pod Adamovým jablkom, je síce malá, no za to jedna z najdôležitejších žliaz. Vypúšťa hormóny, ktoré majú veľký vplyv na metabolizmus. Veľké množstvo ľudí trpí istou formou poruchy štítnej žľazy, no až 60% ľudí si to vôbec neuvedomuje. Prinášame vám zoznam 5 príznakov, ktoré indikujú, že vaša štítna žľaza nepracuje úplne v poriadku.
Vypadávanie vlasov/riedke vlasy:
Vlasy rastú na základe dobrého fungovania štítnej žľazy. Zmena v produkcii hormónov môže ovplyvniť rast vlasov. Nadmerná produkcia môže spôsobiť, že vlasy začnú byť riedke po celej pokožky hlavy, zatiaľ čo nízka produkcia spôsobuje vypadávanie vlasov.
Depresia/ náhla úzkosť:
Ak ste sa nedávno cítili úzkostlivo či nepokojne, je tu šanca, že vaša štítna žľaza doslova štrajkuje. Nadprodukcia hormónov spôsobuje, že sa cítime nervózne a znepokojene a pri nízkej produkcii depresívne a unavene.
Pocity nezvyčajného chladu/ nezvyčajného potenia:
Štítna žľaza je niečo ako náš osobný termostat v tele, pretože reguluje telovú teplotu. Ak sa produkcia hormónov zvýši, zrýchli sa metabolizmus a človek začne pociťovať náhle teplo, alebo sa začne nezvyčajne potiť. Pokiaľ máme v tele nedostatok týchto hormónov, môžeme začať pociťovať nesmiernu zimu.
Nezvyčajné zvýšenie/zníženie hmotnosti:
Hormóny štítnej žľazy sú zodpovedné za reguláciu metabolizmu organizmu. Nízka produkcia hormónu výrazne spomaľuje metabolizmus a tým pádom priberáte, zatiaľ čo nadmerné vylučovanie hormónov spôsobuje náhlu stratu váhy.
Nepravidelná menštruácia:
Ak máte problém s nepravidelnou menštruáciou, nesprávne fungovanie štítnej žľazy môže byť na príčine. Nedostatok hormónov spôsobí, že menštruácia bude dlhšia, bolestivejšia a častejšia. Nadmerná produkcia hormónov spôsobí, že menštruácia bude menej bolestivá a ďalšia príde oveľa neskôr.
Ako si skontrolovať štítnu žľazu:
Zakloňte hlavu a prehltnite. Prstami si vyšetrite krk v oblasti pod Adamovým jablkom a miestnom nad vašimi kľúčnymi kosťami Ak cítite nejaké hrudky, tvary, mali by ste okamžite vyhľadať lekára.
Spozorovali ste na sebe aj nejaké ďalšie príznaky? Nemali by ste ďalej čakať, dajte sa vyšetriť a starajte sa o svoje zdravie.
Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.
Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.
ZDROJ: brightside.me