Vláda v stredu schválila zmeny v COVID automate, na tlačovej konferencii o nich informovali minister zdravotníctva Marek Krajčí, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Sprísnené kritéria v COVID automate

Minister Krajčí je rád, že sa na vláde podarilo nájsť konsenzus a COVID automat bol schválený len s malými zmenami tak, ako ho schválila pandemická komisia. „Sprísnime kritéria na čiernu zónu a tak dovolíme, aby sa deti mohli vrátiť do škôl,“ uviedol.

Sprísnia sa tzv. národné kritéria, ktoré budú musieť byť splnené, aby sa Slovensko dostalo z aktuálnej čiernej fázy do lepšej, bordovej fázy. Okrem iného bude podmienkou prechodu aj pokles hospitalizácií pod hodnotu 3 000. Pandemická komisia odsúhlasila tiež sprísnenie dvoch ďalších kritérií. Priemerný počet pozitívne testovaných osôb a reprodukčné číslo sa sprísnili o 20 %.

Naďalej bude potrebný aj negatívny PCR alebo antigénový test nie starší ako sedem dní, a to aj na cestu do práce či do prírody.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

Zmena v dĺžke karantény

Do lavíc sa od 8. februára vrátia žiaci materských škôl, prvého stupňa základných škôl a končiaci ročník stredných škôl.

Ako uviedla ministerka Kolíková, vláda plánuje predĺžiť aj núdzový stav. Krajčí upozornil, že naďalej platí aj zákaz vychádzania a zároveň varuje, že vzhľadom na to, že sa sprísnili kritériá na čiernu zónu, bude náročnejšie prejsť do miernejšej, bordovej zóny. „Slovensko je v čiernej zóne COVID automatu a pravdepodobne bude ešte niekoľko ďalších týždňov,“ doplnil.

Schválený bol aj návrh pandemickej komisie, aby bola po novom trvala karanténa pre infikovaných koronavírusom 14 dní. Predĺženie karantény je podľa ministra Krajčího potrebné vzhľadom na nové mutácie koronavírusu.

Zároveň doplnil, že všetci, ktorí sa vrátia zo zahraničia, budú musieť na ôsmy deň karantény podstúpiť RT-PCR test, ktorý bude následne diagnostikovaný. Následne sa zistí, či nejde o nebezpečný typ mutácie koronavírusu. „Tento test bude uhrádzaný z verejného zdravotného poistenia,“ povedal minister.

Vláda nariadila home office

Vláda tiež od pondelka nariadila povinný home office pre všetkých, ktorým to ich charakter práce umožňuje.

Ako povedal minister Krajniak, nariadenie práce z domu pre zamestnanca bolo doteraz na rozhodnutí samotného zamestnávateľa, po novom takéto nariadenie vydáva vláda. Veľa ľudí sa totiž podľa ministra obracalo na rezort práce a sociálnych vecí s podnetom, že im zamestnávateľ neumožnil prácu z domu, hoci povaha ich práce takýto pracovný režim umožňuje.

„Od budúceho týždňa bude rezort práce v spolupráci s inšpektorátmi práce kontrolovať to, či niekomu, kto môže mať home office, to zamestnávateľ aj umožní,“ povedal Krajniak. Podľa neho nepôjde o žiadne razie. „Budeme preverovať podnety od občanov,“ povedal.

Na uvoľňovanie opatrení sa bude čakať 13 dní

Na uvoľňovanie opatrení sa bude po novom podľa ministra Krajčího čakať 13 dní od ich ohlásenia.

Jedna zo zmien, ktorú vláda v rámci COVID automatu schválila, je jeho povinnosť zverejňovať aktuálnu epidemickú situáciu. Doteraz minister dáta predstavoval v piatok, čo je však relatívne neskoro, ak by mali nastať zmeny od pondelka.

Po novom tak bude stretnutie s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva a zhromažďovanie dát prebiehať v pondelok a v utorok minister oznámi, aké sú celonárodné dáta. Na uvoľňovanie opatrení sa však bude čakať 13 dní. Keď v utorok minister oznámi uvoľnenie opatrení, nebude platiť od ďalšieho, ale až nasledujúceho pondelka.

„Bude nás zaujímať, ako budú vyzerať jednotlivé regióny. Tam môžu byť rozdiely v prístupe k zamestnancom. V lepších regiónoch bude povinné testovanie len pre zamestnancov služieb, v prípade, že nebudú poskytovať služby, budú iné kritériá,“ dodal Krajčí.

 

zdroj: SITA, Foto: SITA/Branislav Bibel

Podobné články

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

JE TO TU: Vláda schválila nové opatrenia, ktoré budú platné od pondelka 19. januára!

Od 19. januára budú na Slovensku s obmedzeniami otvorené všetky školy, prevádzky,…

MIMORIADNA SPRÁVA: Vláda schválila nové opatrenia, majú platiť od soboty!

Nové opatrenia majú platiť od soboty 26. februára. V prvej fáze uvoľnenia…

Horúca správa! Úrad verejného zdravotníctva: Povinné očkovanie je nevyhnutné!

Príkladom je návrat epidémií osýpok po 20 rokoch, ktoré boli zaznamenané na…