Chôdza pomáha znižovať riziko chronických ochorení a je považovaná za „zázračný liek“ medzi mnohými lekármi. Chôdza je skvelá, jednoduchá forma cvičenia a má skvelý vplyv na naše zdravie. Namáhavé cvičenie má síce väčší a rýchlejší účinok na vaše telo, no môže spôsobiť poškodenie kĺbov a kostí.  Zozbierali sme niekoľko výhod, ktoré vášmu telu a mysli dennodenne prináša chôdza.  

Chôdza reguluje krvný tlak:
40 minút chôdze denne znižuje krvný tlak u ľudí s hypertenziou. Ľudia, ktorí sa rozhodli kráčať naraz celých 40 minút zaznamenali pokles krvného tlaku o 5 bodov, tí, ktorí si 40 minút rozdelili na 4 samostatné 10-minútové prechádzky zaznamenali pokles o 3 body.

Chôdza bojuje proti rakovine prsníka u žien:
Všetkým dospelým sa odporúča, aby sa týždenne venovali cvičeniu 150 minút mierneho alebo 75 minút intenzívneho cvičenia. Vedci taktiež zistili, že 7 hodín chôdze týždenne znižuje riziko rakoviny prsníka po menopauze až o 14%. Ženám, ktoré sa rozhodli prechádzať viac ako 7 hodín týždenne v rýchlejšom tempe, sa znížila pravdepodobnosť výskytu rakoviny prsníka o 25%. Existuje silná spojitosť medzi fyzickou aktivitou, najmä chôdzou, a prekonaním rakoviny prsníka.

Pokračujte v čítaní článku na ďaľšej stra

Chôdza znižuje riziko vzniku cukrovky:
3000 až 7500 krokov denne môžu byť veľmi účinné pri liečbe alebo prevencii cukrovky 2. typu. Lekári odporúčajú ľudom, ktorí majú sedavú prácu, aby si robili prestávky, ktoré využijú na krátke cvičenie, ktoré vyhovuje ich telu. Inými slovami, chôdza znižuje hladinu cukru v krvi, ktorý je zodpovedný za spôsobenie cukrovky 2. typu.

Chôdza pomáha produkovať vitamín D:
Vedci na univerzite v západnom Ontáriu po vykonaní štúdie, ktorá trvala 30 rokov dospeli k záveru, že vitamín D je spojený s krehkými kosťami, zlomeninami a ťažkosťami pri chôdzi. Jedným z účinných spôsobov, ako získať dostatok vitamínu D, je kráčať 15-30 minút denne, zatiaľ čo svieti slnko. Týmto spôsobom si vytvoríte silný štít proti rakovine, skleróze multiplex a cukrovke – len si nezabudnite naniesť opaľovací krém.

Chôdza zvyšuje kreativitu:
Kreativita osoby stúpa počas prechádzky a krátko po jej skončení. Životné prostredie nezohráva dôležitú úlohu, keďže chôdza vo vnútri aj vonku posilňuje tvorivosť rovnako. Mnoho ľudí sa vyjadrilo, že najlepšie nápady im napádajú práve pri chôdzi.

Chôdza posilňuje imunitný systém:
30-45 minútová prechádzka denne je najlepší spôsob, ako ochrániť vaše telo pred bežným prechladnutím, taktiež si skvelo posilníte váš imunitný systém.

Chôdza môže obmedziť chuť do jedla:
Krátke prechádzky môžu obmedziť vašu chuť na čokoládu a dokonca znížiť množstvo sladkostí, ktoré konzumujete počas stresových situácií. Bez ohľadu na typ cvičenia dokáže fyzická aktivita riadiť chuť na sladké.

Chôdza spomaľuje proces starnutia:
Chôdza je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako zabrániť strate mobility, po ktorej často nasleduje starnutie. Cvičenie nielen udržuje pokožku pevnejšiu, ale dokáže zvrátiť proces starnutia. Chôdza pomáha predchádzať demencii.

Chôdza je zdravý a nádherný koníček, ktorý môže posilniť vaše zdravie a myseľ. Nemôžete očakávať, že zázraky sa udajú za jeden deň, ale môžete si byť istí, že jej výhody sa objavia neskôr.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

ZDROJ: brightside.me

Podobné články

Hlas speváka z Kazachstanu je natoľko šokujúci, že si niektorí myslia, že nie je z tejto planéty. Niečo na tom určite bude!

Videli sme už veľa rôznych talentových súťaží, že je ťažké vôbec povedať,…

Preslávená rómska veštica vyložila karty pre jednotlivé znamenia na cely rok 2023! Pozor by si mal…

Táto astrologická predpoveď vám povie o najdôležitejších momentoch roku, ktoré vám pomôžu dosiahnuť…

Naučte sa jednoduchý trik, vďaka ktorému si zoberiete nákupný košík, bez použitia mince!

Aspoň raz za týždeň chodieva skoro každý z nás na veľký rodinný nákup,…

Moju manželku som po 35 rokoch nahradil mladšou ženou a teraz žijem ako vo väzení. Pozrite sa prečo

35 rokov šťastného manželstva, úspešné a spokojné dospelé deti … To všetko…