O schválení skríningového testovania premiér Igor Matovič (OĽaNO) informoval verejnosť v nedeľu večer spolu s informáciou, že testovať sa ľudia majú od pondelka 18. januára až do 26. januára 2021.

Tlačová konferencia k projektu Zachráňme spoločne životy ešte ani neskončila a stránka Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) už neumožňovala nahlásiť sa na test, ľudovo povedané padla.

 

„V priebehu 15 minút zaznamenalo NCZI takmer pol milióna požiadaviek na testovanie antigénovými aj PCR testami,“ uviedla v stanovisku hovorkyňa NCZI Veronika Beňadiková.

Náročná nedeľa

Podľa Beňadikovej išlo o niekoľkonásobné prevýšenie dennej kapacity, na ktorú je objednávkový systém Moje ezdravie v štandardnom režime nastavený. Z dôvodu technického riešenia situácie v NCZI preto dočasne zamedzili prístup verejnosti k formulárom.

„Všetky technické zložky od včerajšieho večera intenzívne pracovali na opätovnom spustení formuláru, ktorý je od 13:00 opäť sprístupnený verejnosti,“ dodala Beňadiková.

Niektorí na sociálnych sieťach však upozorňujú, že im stránka ďalej kolabuje. Napríklad pri výbere odberového miesta alebo tesne pred dokončením objednania sa, pri záverečnom potvrdení, že všetky údaje sú správne.

 

V pondelok ráno sa tiež stále nedalo prihlásiť na testovanie neskôr ako o dva dni, pričom skríning má trvať deväť dní. Momentálne je už však možné vybrať si z termínov do 26. januára.

Problémom sú však chýbajúce voľné termíny. Objednať sa na testy cez NCZI napríklad na západnom Slovensku sa dá najbližšie vo Vrábloch alebo v Senici. Šamorín, Malacky, Trnava, Galanta, Nové Zámky, Komárno, ako aj Bratislava majú všetky termíny až do 26. januára obsadené.

Čakajú v zime

Na odberových miestach, kde sa občania nemusia vopred objednávať, sa stoja niekoľko hodinové rady. Fotografie spred Ružinovskej polikliniky ukazujú desiatky ľudí, ktorí počas mínusových teplôt čakajú pred budovou, kým sa dostanú na rad.

Napriek tomu Beňadiková tvrdí, že „antigénové mobilné odberové miesta fungujú ďalej bez problémov“. Hovorkyňa NCZI tiež pripomenula, že objednávanie sa verejnosti na antigénové testovanie je od 24. decembra 2020 stále len v pilotnej verzii.

 

Keď sa však portál vZdravotníctve.sk minulý týždeň pýtal, či sú v NCZI, najmä v Call centre, pripravení na väčší nápor záujemcov v prípade objednania sa na očkovanie, tvrdili, že problémy nebudú.

„Prioritizované skupiny v zmysle Národnej stratégie očkovania budú pribúdať priebežne a nie nárazovo. NCZI nemalo technické problémy, ktoré by súviseli s množstvom prihlasovaných ľudí,“  reagovala pred štyrmi dňami Beňadiková.

Problém sa dovolať na Call centrum

Okrem formuláru na stránke korona.gov.sk ľudí personál priamo v testovacích centrách odkazoval na Call centrum a číslo 02/32353030, na ktoré sa však podľa čitateľov portálu vZdravotníctve.sk v doobedných hodinách rovnako nedalo dovolať.

 

Viaceré samosprávy pritom už vopred poprosili svojich obyvateľov, aby sa všetci hneď v pondelok nenahrnuli do mobilných odberových miest (MOM), a tiež zverejnili na stránkach mesta výzvy o pomoc zdravotníkov s testovaním.

Zúfalé samosprávy

„Chceme poprosiť všetkých Lučenčanov, ktorí spadajú do kategórie povinne testovaných osôb, aby sa nezačali hneď od zajtra domáhať testovania na existujúcich odberných miestach v meste,“ vyzývalo ešte v nedeľu po premiérovej tlačovej konferencii na sociálnej sieti mesto Lučenec.

Samospráva prosí ľudí, aby umožnili testovanie hlavne tým, ktorí majú príznaky ochorenia. Mesto sa samo alebo v spolupráci s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti bude podľa vlastných slov snažiť zabezpečiť dostatok MOM-iek, aby ľudia nemuseli dlho stáť v radoch.

 

Mesto Prešov na svojej oficiálnej stránke medzitým zverejnilo výzvu pre zdravotníkov, kvôli testovaniu ich potrebujú predbežne 90. „Odmena pre každého zdravotníka je 12 eur brutto za jednu hodinu práce,“ láka mesto na finančnú odmenu.

Zatiaľ nie je jasné, ako bude testovanie prebiehať v priebehu ďalších dní. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) na tlačovej konferencii uviedol, že plánujú otvoriť viac odberných miest a o pomoc poprosia aj zdravotníkov zo zahraničia.

Premiér v pondelok na sociálnej sieti napísal, že dostal od poľského premiéra Mateusza Morawieckého ponuku na pomoc pri celoslovenskom skríningovom testovaní. „200 poľských lekárov a zdravotníkov je pripravených cez víkend prísť a pomôcť,“ tvrdí Matovič.

 

autor: Petra Lániková, webnoviny.sk

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…