Vo veku 90 rokov zomrel legendárny herec a dabér Stanislav Fišer. Jeho hlas bol použitý vo filme Vinnetou alebo inšpektor Clouseau v komediálnej sérii Ružový panter. Jeho smrť potvrdila  jeho partnerka Antonia Hemerková.

V roku 2004 Fišerovi diagnostikovali rakovinu hrtana a odvtedy slávny herec hovorí len s pomocou prístroja. “Standa už nie je, je v hereckom nebi, zomrel včera v noci po dlhej chorobe,” povedala Hemerková.

Herec a dabér mal v poslednom čase veľa zdravotných problémov, o ktorých sám hovoril. “Som chorý, ale veľmi chorý. Som na invalidnom vozíku. Sotva vidím a vôbec nemôžem písať rukami. Držte mi palce, možno som ďalší na rade,” povedal v októbri 2020 v reakcii na úmrtie hereckého kolegu Karla Fialu.

Stanislav Fišer sa narodil v roku 1931 v Hořiciach v Podkrkonoší ako nemanželské dieťa herečky kočovnej divadelnej spoločnosti a starožitníka z Vysokého Mýta. V Poděbradoch vyštudoval meštiansku školu a začal hrať ochotnícke divadlo. Po vojne sa stal profesionálnym hercom, keď nastúpil do pražského Divadla mladých pani Mily Melanovej ako elév. Po jeho zatvorení získal angažmán v Divadle na Vinohradoch, v Divadle Jiřího Wolkera a v Divadle E. F. Buriana D34.

V roku 1959 ho Werich angažoval do Divadla ABC a Fišer s ním v roku 1962 prešiel do Mestských divadiel pražských. Pracoval tam až do svojho odchodu do dôchodku v roku 1993. Na javisku tohto divadla však vystupoval až do roku 2004, keď mu lekári diagnostikovali rakovinu hrtana. Po operácii prišiel o hlasivky a odišiel do ústrania.

Veľmi skoro sa začal objavovať v malých filmových úlohách. Jeho prvým filmom bola psychologická dráma z roku 1947 UNTIL YOU RETURN, kde sa mihol ako chlapec stojaci pri aute. Odvtedy dostával menšie i väčšie chlapčenské úlohy vo filmoch rôznych žánrov, ako napríklad KRÍŽOVÁ TRIEDA, ČERVENÝ ŠPERK, ROK 21 a RODINNÉ TRAMPOTY OFICIÁLNEJ TRIEDY. Postupne sa prepracoval k úlohám dospelých mužov rôznych charakterov a povolaní. Mal široký záber, zvládal dramatické aj komediálne postavy. V hlavných úlohách sa objavoval len zriedkavo, k tým väčším patrí napríklad slobodník Václav z poviedky Aloisa Jiráska STRATENIE. Režiséri najčastejšie používali Fischera na stvárnenie zaujímavých postáv z podsvetia, slabých alebo intrigánskych typov. Účinkoval v seriáloch Hriešni ľudia mesta Prahy, 30 PRÍPADOV MAJORA ZEMANA či PAN TAU, vo filmoch SMRŤ ČIERNEHO KRÁĽA, PIESNIČKA A PARAPLÍČKO a DRAHÁ TETA A JÁ.

Fišer odviedol mimoriadnu prácu v oblasti dabingu, patril medzi desať najobsadzovanejších dabérov v Českej republike. Jeho hlas použil Pierre Brice ako indiánsky náčelník Vinnetou v sérii dobrodružných filmov podľa kníh Karla Maya. Svoj hlas prepožičal aj Petrovi Sellersovi, ako aj animovanému Asterixovi vo filme ASTERIX A PREMENA NA CAESARA. Za celoživotné majstrovstvo v tejto oblasti mu bola udelená Cena Františka Filipovského. V zrelom veku sa začal venovať výtvarnému umeniu a jeho štýl ho radí medzi naivných umelcov. Po niekoľkých rokoch boja so zákernou chorobou sa vrátil pred kameru ako nemý pán Lang v seriáli VELMI KREHKÉ VZRHY. Jeho portrét je zachytený v knihe Nekonečný potlesk alebo Galéria nezabudnuteľných.

zdroj: csfd.cz

 

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…