Vo veku 74 rokov zomrela v pondelok v Zürichu známa slovenská sopranistka Edita Gruberová. Úmrtie oznámila jej rodina. Gruberová pôsobila na európskej scéne viac ako 50 rokov, kariéru ukončila v roku 2019, informovala tlačová agentúra DPA.

Gruberová sa preslávila v nemecky hovoriacich krajinách. Pracovala napríklad v Bavorskej štátnej opere v Mníchove. V roku 2019 získala nemeckú cenu Oper! Cena za celoživotné dielo.

Cesta na vrchol však pre Gruberoú nebola jednoduchá, poznamenala agentúra DPA. Narodila sa 23. decembra 1946 v Bratislave vo vtedajšom Československu nemeckému otcovi a maďarskej matke. Pred krutou realitou neľahkého detstva utiekla k spevu. “Vždy som nachádzala útechu v speve – moja mama tiež rada spievala – zdedila som po nej hlas,” povedala Gruberová v jednom z mála rozhovorov, ktoré poskytla počas svojej kariéry.

Gruberová v 60. rokoch absolvovala bratislavské konzervatórium a už v roku 1968 spievala na javisku bratislavskej opery, ale pre slabý kádrový profil potom putovala do Banskej Bystrice. V roku 1970 debutovala vo Viedenskej štátnej opere v úlohe Kráľovnej noci v Mozartovej opere Čarovná flauta. Medzinárodné operné publikum na seba upozornila v roku 1976 úlohou Zerbinetty v opere Richarda Straussa Ariadna na Naxe. Svoje umenie potom predvádzala na doskách operných domov v Miláne, New Yorku, Madride a Paríži.

V Prahe prvýkrát vystúpila v roku 1979 na festivale Pražská jar. Pôvodne nedostala víza do Československa, ale viedenský súbor pohrozil, že celé predstavenie zruší. Gruberová sa v Českej republike naposledy predstavila v roku 2018 na scéne Národného divadla v opere Vincenza Belliniho Norma.

Počas svojej viac ako päťdesiatročnej kariéry dostala Edita Gruberová mnoho prezývok, vrátane “kráľovnej koloratúry” a “večnej veľkňažky belcanta”. Jej meno sa spomína v rovnakom rade ako Maria Callas a Montserrat Caballé.

zdroj: DPA, youtube

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…