Vo veku 69 rokov v pondelok náhle zomrel bývalý slovenský olympionik Ľubor Štark. Rýchlostný kanoista štartoval na OH 1976 v Montreale a neskôr pôsobil aj v Slovenskom olympijskom výbore (SOV).
Informoval o tom portál olympic.sk.
Kariéru začal v Bratislave a pod taktovkou vicemajstra sveta Ladislava Čepčianskeho sa stal domácou kajakárskou jednotkou. Premiéru na vrcholnom podujatí si odkrútil na MS 1973 v Tampere. Na OH 1976 sa v kajaku jednotlivcov na 1000 metrov prebojoval do finále, v ktorom obsadil deviate miesto.
V slovenských olympijských štruktúrach pôsobil najskôr ako zástupca Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky (SZRK) a v rokoch 2004 až 2016 bol člen výkonného výboru SOV. V lete 2009 viedol slovenskú výpravu na letnom Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v Tampere.
Ľubora Štarka priviedol k vode ešte v útlom veku jeho otec, bývalý reprezentant Československa. Športovú kariéru začínal v Dunajčíku Bratislava, ale po skončení základnej školy prišiel do Slávie UK Bratislava, ktorej zostal verný s výnimkou ročnej vojenčiny v Dukle Trenčín. V Karloveskej zátoke sa pod trénerským vedením olympionika a vicemajstra sveta Ladislava Čepčianskeho prepracoval na post domácej kajakárskej jednotky.
Jeho kajakárskymi kolegami tam boli ďalšie známe postavy slovenskej i československej rýchlostnej kanoistiky – Ľubomír Kadnár, Pavel Blaho, Miroslav Haviar či Jindřich Wybraniec. Prvý menovaný, najstarší z tejto partie, sa prebojoval na OH 1972 v Mníchove. O štyri roky neskôr v Montreale už reprezentoval pod piatimi kruhmi Ľubor Štark.
Premiéru na vrcholnom podujatí si Ľubor Štark odkrútil ako dvadsaťročný na MS 1973 v Tampere. O dva roky neskôr na MS v Belehrade prispel k štvrtému miestu štafety kajakárov ČSSR na 4×500 m – práve vtedy bola táto disciplína v programe svetových šampionátov naposledy.
Po olympiáde Ľubor Štark s červeným diplomom absolvoval štúdium na Strojníckej fakulte SVŠT v Bratislave (individuálny študijný plán mal len pred OH, inak študoval denne). Vyštudoval odbor organizácia a riadenie priemyslových odvetví, čo mu neskôr pomáhalo pri vedení súkromnej firmy. Po niekoľkoročnej prestávke sa k rýchlostnej kanoistike vrátil ako funkcionár a rozhodca. Zo svojho obľúbeného športu sa prepracoval aj do olympijských štruktúr.
zdroj: olympic.sk
Čierna káva Preferujete čiernu kávu, čistú, bez prídavkov? Máte radi veci priamočiare, nemáte trpezlivosť pre…
V zime, keď sa od decembra do marca vlhkosť v domoch kondenzuje, sa mnohí z…
"Vajcia patria dlhé roky k neodmysliteľným a najdôležitejším prvkom našej stravy. Či už varené, vyprážané…
Dňa 26. septembra 1983 sa svet dostal na pokraj atómovej vojny. Zato, že nevypukla, môžeme…
Nič nezahreje srdce viac, ako keď sa stanete hrdým rodičom. Rodičia, ktorí prihlásili svojich štyroch…
Na poslednú chvíľu prišli pražskí policajti k žene, ktorá visela z okna na siedmom poschodí.…