Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) upozorňuje spotrebiteľov na niekoľko nebezpečných kozmetických výrobkov, ktoré boli nahlásené do systému Safety Gate RAPEX.

Kontrolné orgány vo Francúzsku, Nemecku, Českej republike, Rumunsku a Taliansku upozornili na výrobky obsahujúce zakázanú látku Butylphenyl Methylpropional. TASR o tom informoval Marek Eliáš z komunikačného odboru ÚVZ SR.

Medzi nebezpečnými produktmi sú parfumovaná voda neuvedenej značky, toaletná voda pre mužov Gordano parfums, voda po holení AXE, dezodorant značky Infasil, mydlo Giulia, sprchové gély Borotalco, tekuté mydlo Vidal, Gossi Men pánsky parfum značky Jfenzi, výrobok na vlasy Ronney a ďalšie. Látka Butylphenyl Methylpropional môže poškodiť reprodukčný systém a spôsobiť alergickú kontaktnú dermatitídu.

ÚVZ tiež upozorňuje na krémy na bielenie pokožky značky Dream Cosmetics a značky Incepta, obsahujúce látku Hydroquinone, ktorá je určená len na profesionálne použitie a môže spôsobiť kožné alergie. Parfumovaná voda značky Al Wataniah, ktorá obsahuje vonné látky Coumarin a Amyl cinnamal, neboli uvedené v zozname zložiek a môžu vyvolať alergické reakcie.

ÚVZ ďalej varuje pred hennou farbou na vlasy značky Vatika, ktorá obsahuje látku p-phenylenediamine – PPD a nedostatočné množstvo oxidačného činidla na zabezpečenie úplnej reakcie látok v zmesi. PPD patrí medzi látky s vysokým alergénnym potenciálom a nedostatočným zreagovaním látok môžu vzniknúť v zmesi rôzne toxické látky, ktoré predstavujú riziko pre zdravie.

zdroj: Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…