Categories: Zaujímavosti

SLOVÁCI, POZOR! Táto choroba denne zabije na Slovensku 6 ľudí, väčšina príde k lekárovi neskoro

November je mesiacom povedomia o rakovine pľúc. Ochorenie, ktoré si na Slovensku každoročne vyžiada viac ako 2 000 ľudských životov, úzko súvisí s fajčením. Sporadicky sa však vyskytuje aj u nefajčiarov.

Rakovine pľúc na Slovensku podľahne za rok toľko ľudí, koľko rakovine prsníka, hrubého čreva a konečníka dokopy. Ročne pribudne približne 3 000 nových pacientov s touto chorobou, väčšinu z toho tvoria muži.

Karcinóm pľúc je preto v súčasnosti jednou z najrozšírenejších a najobávanejších onkologických ochorení na Slovensku. Z hľadiska úmrtnosti je dlhodobo na prvej priečke spomedzi všetkých onkologických diagnóz.

Neskorá diagnostika

„Slovensko patrí medzi krajiny s vysokým výskytom tohto ochorenia. V prepočte tu totiž zomrie každé štyri hodiny jeden pacient na rakovinu pľúc,“ uvádza Michal Urda, primár pľúcneho oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosvelta v Banskej Bystrici.

Príznaky ochorenia, medzi ktoré patrí napríklad dýchavica, kašeľ, vykašliavanie krvi, bolesť na hrudníku, zachrípnutie či únava, sa dostavujú pomerne neskoro.

„Pacienti lekára zvyčajne vyhľadajú až v pokročilom štádiu ochorenia,“ dodáva doktor Urda. Problémom je aj to, že napriek vedeckému pokroku rakovina pľúc ostáva závažným a ťažko liečiteľným typom rakoviny.

Dôležité je, aby pacienti nepodceňovali klinické príznaky a pri ich objavení vyhľadali lekára. Pri fajčiaroch majú význam aj preventívne prehliadky. Nádej zlepšiť záchyt ochorenia už v počiatočných štádiách by mohol aj skríning, ktorý však na Slovensku zatiaľ absentuje.

Pokroky v liečbe

Dobrou správou je, že v posledných rokoch došlo k pokroku v diagnostike a liečbe rakoviny pľúc. Aj napriek nelichotivým štatistikám tak majú pacienti s karcinómom pľúc šancu na dlhší a kvalitnejší život.

Od roku 2011 schválila Európska lieková agentúra (EMA) 27 nových terapií určených pre liečbu pľúcneho karcinómu. Moderná medicína sa uberá cestou imunoterapie, ktorá využíva imunitný systém pacienta v boji proti nádorovým bunkám.

Fakt, že onkologický pacient s karcinómom pľúc vďaka nej môže žiť kvalitný život, potvrdzuje aj pacientka Eva Sládková. „Práve vďaka tejto liečbe sa môj zdravotný stav natoľko zlepšil, že dnes môžem viesť normálny, plnohodnotný život,“ hovorí.

Cielená liečba a imunoterapia

Ak sa hovorí o modernej liečbe rakoviny pľúc, myslí sa tým najmä biologická liečba a imunoterapia. Dôležitým aspektom je určenie skupín pacientov, ktorí budú na danú terapiu reagovať najlepšie. Z tohto dôvodu si vyžadujú špecifickú diagnostiku.

„Zatiaľ čo biologická cielená liečba ovplyvňuje rast a množenie nádorových buniek na podklade poznania genetických zmien nádorových buniek, imunoterapia využíva vlastný imunitný systém pacienta v boji proti nádorovým bunkám,“ vysvetľuje Urda.

Riziko rozvoja rakoviny pľúc výrazne znižuje nefajčenie.„Fajčenie je naďalej hlavným rizikovým faktorom, ktorý môže súvisieť so vznikom viacerých onkologických ochorení,“ dodáva Urda.

Medzi ďalšie príčiny patria aj environmentálne faktory, životný štýl či genetické mutácie. Stále však platí, že čím skôr je zahájená liečba, tým má pacient väčšie šance žiť zdravý a kvalitný život.

Zápas s byrokraciou a poisťovňami

Zatiaľ čo v zahraničí sa imunoterapia rakoviny pľúc považuje za štandardnú liečbu, jej dostupnosť pre pacientov na Slovensku je naďalej obmedzená. Pretrváva tak výrazná nerovnosť v prístupe slovenských pacientov k modernej liečbe v porovnaní s inými Európanmi.

Kým v Nemecku od registrácie lieku Európskou liekovou agentúrou po jeho kategorizáciu ubehne niekoľko týždňov, na Slovensku sa toto obdobie ráta na roky. „Za svoju modernú liečbu som musela doslova bojovať. Tento boj však nebol márny,“ potvrdzuje Sládková.

Ako dodáva, je podľa nej smutné, že na Slovensku musí o liečbu pacient bojovať sám. Okrem toho, že bojuje s rakovinou, musí zápasiť aj so štátnou byrokraciou a najmä s poisťovňami,“ hovorí na záver Sládková.

 

autor: Petra Lánikova, webnoviny.sk

redakcia

Recent Posts

Ktorý druh kávy si obľúbite, môže napovedať o vašom životnom štýle a postoji.

Čierna káva Preferujete čiernu kávu, čistú, bez prídavkov? Máte radi veci priamočiare, nemáte trpezlivosť pre…

10 mesiacov ago

V odtieňoch žĺtok sa skrýva tajomstvo zdravia, zlatistá alebo oranžová – ktorý žĺtok je najzdravší

"Vajcia patria dlhé roky k neodmysliteľným a najdôležitejším prvkom našej stravy. Či už varené, vyprážané…

10 mesiacov ago

Tento muž v roku 1983 zachránil svet od Tretej svetovej vojny, no skoro nikto o jeho hrdinskom čine nevie. Česť jeho pamiatke!

Dňa 26. septembra 1983 sa svet dostal na pokraj atómovej vojny. Zato, že nevypukla, môžeme…

11 mesiacov ago

VIDEO: Chlapci ohromili svet na predškolskej talentovej súťaži

Nič nezahreje srdce viac, ako keď sa stanete hrdým rodičom. Rodičia, ktorí prihlásili svojich štyroch…

12 mesiacov ago

VIDEO: Žena pri plašení holubov vypadla z okna. Zo 7. poschodia visela len za nohu!

Na poslednú chvíľu prišli pražskí policajti k žene, ktorá visela z okna na siedmom poschodí.…

12 mesiacov ago