Zlodeji na území Bratislavského kraja si s krádežami vlámaním do bytov nedávajú pokoj. Polícia opäť zaznamenala ďalšie prípady, ktoré majú spoločnú jednu vec – dochádza k nim bez zjavného použitia násilia.

V rámci týchto prípadov polícia zaznamenala zaujímavý trend – v otázke vynaliezavosti zlodejov. Okrem pôvodných praktík a spôsobov značkovania si bytov a vchodových dverí, začali zlodeji využívať aj nový spôsob – značenie si bytov písaním perom po stenách. Tieto prípady zaznamenala vo štvrtom bratislavskom okrese. Policajti na jeho území evidujú doposiaľ celkovo už 8 prípadov tohto druhu trestného činu. V rámci celého Bratislavského kraja eviduje polícia celkovo 11 prípadov tohto trestného činu spáchaných za tento rok.

Podľa doterajších informácii si páchatelia byty vždy vopred vytipujú, pričom následne k samotnému vykradnutiu dochádza cez víkend alebo v čase, keď sú majitelia v práci. V rámci krádeže sa zameriavajú na krádeže finančnej hotovosti a šperkov. Páchatelia aj naďalej využívajú na vstup do samotných bytových domov poškodenie a znefunkčnenie magnetov na vstupných dverách za využitia nalepených predmetov.

Polícia v tejto súvislosti apeluje na verejnosť:

ak ste zaznamenali pohyb neznámych (podozrivých) osôb vo vchode Vášho bytového domu BEZODKLADNE kontaktujte políciu na bezplatnom čísle 158! Pravdepodobnosť zadržania páchateľa trestného činu je väčšia v prípade včasného nahlásenia takéhoto konania ako v prípadoch, kedy nám občania nahlásia takéto konane s časovým odstupom!

takisto apeluje na zvýšenú všímavosť občanov, týkajúcu sa najmä značeniu bytov perom a kreslením po stenách.

V minulosti bolo zistené, že zlodeji si označovali byty, ktoré neskôr vykradli nasledovnými spôsobmi:

umelohmotnými sponkami ohnutými do tvaru „V“ umiestnenými medzi dvere a zárubňu
epelný lepidlom naneseným medzi dvere a zárubňu, ktoré po stuhnutí zatvrdne a pri otvorení dverí sa lepiaca plocha poškodí
pretočením krytu zámku na bezpečnostných dverách do zvislej polohy.

Policajti Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave dávajú do pozornosti nasledovné rady:

• Pred odchodom na dovolenku starostlivo zamknite dvere a zavrite okná. Nezabúdajte ani na podkrovie, poschodie, malé strešné okná a pivničné okná.
• Počas Vašej neprítomnosti požiadajte príbuzných, dôveryhodných známych alebo susedov, aby vám pravidelne vyberali poštovú schránku a kontrolovali neporušenosť bytu/domu. Nezaťahujte okná roletami – dávate tým na vedomie, že nie ste doma.
• Informujte aj Vašich susedov o tejto taktike zlodejov a majte s nimi dobré vzťahy. Sú jedným z najlepších spôsobov, ako zabezpečiť svoj byt či dom. Požiadajte ich, aby venovali pozornosť okoliu vášho domu/bytu, všímali si pohyb neznámych podozrivých osôb, a ak je to možné vyfotografovali ich.

• Ak máte nainštalovaný bezpečnostný systém vždy použili pred odchodom z bytu je vhodné ho umiestniť/ označiť na viditeľné miesto. Môže to odradiť možných páchateľov.
• Nenechávajte si doma väčšie množstvo finančných prostriedkov. Radšej ich bezpečne uložte v banke.
• Venujte väčšiu pozornosť kontrole magnetických zámkov vchodových dverí Vášho bytového domu. Môže byť znefunkčnený napr. nalepením cudzích predmetov.
• Takisto venujte pozornosť označeniu bytov napr. na vašich vchodových dverách či zárubniach.

 

zdroj: Polícia SR – Bratislavský kraj 

 

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…