The map, 2013, based on 1.1 billion users

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR nedávno upozornil na viacero nebezpečných kozmetických výrobkov, ktoré boli stiahnuté z trhu kvôli obsahu zakázaných látok. Tieto nebezpečné výrobky boli nahlásené kontrolnými orgánmi v Taliansku a v Rumunsku do systému Safety Gate Rapex, ktorý slúži na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch v celej EÚ.

Jednou z nebezpečných látok, ktorú bolo zistené v týchto kozmetických výrobkoch, je Butylphenyl Methylpropional (BMHCA). Táto látka môže poškodiť reprodukčný systém a spôsobiť alergickú kontaktnú dermatitídu. BMHCA sa nachádza v rôznych výrobkoch, vrátane tekutého mydla na ruky značiek Dove a Protex, kondicionéra na vlasy Garnier, šampónov Palmolive a Hydra viva, telových sprejov pre ženy Spormax a rôznych toaletných vôd a dezodorantov.

Okrem BMHCA boli zistené aj ďalšie nebezpečné látky. Napríklad niektoré kozmetické súpravy pre ženy a sady pre mužov obsahujú zakázanú látku p-Phenylenediamine (PPD), ktorá je silným kožným senzibilizátorom a môže vyvolať alergickú kontaktnú dermatitídu.

V reakcii na tieto nebezpečné látky, ÚVZ SR vyzýva spotrebiteľov, aby sa pozorne pozreli na zoznam zložiek v kozmetických výrobkoch pred ich použitím. Ak sa výrobok zdá byť nebezpečný, mali by spotrebitelia prestať používať výrobok okamžite a informovať príslušné orgány.

Takéto nebezpečné látky v kozmetike môžu mať závažné následky pre zdravie spotrebiteľov. Preto by malo byť naďalej potrebné dôkladne monitorovať kozmetické výrobky a zabezpečiť, aby všetky výrobky na trhu boli bezpečné a zodpovedali všetkým európskym a národným nariadeniam a smerniciam.

zdroj: Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…