Matematik venujúci sa pandémii Richard Kollár napísal svoj názor na včerajšie predstavené opatrenia na svojom facebooku.

Celé vyjadrenie matematika Richarda Kollára tu:

Day 23 Katarínska zábava nebude!

Ja osobne som sa stále nepozviechal z toho, čo som videl včera. Tá tlačovka bude legendárna. Tento pocit som mal naposledy na jar počas éry takzvaných nekonečných tlačoviek. Vtedy ale ešte nestál minister Lengvarský v druhom rade. Vitajte.
Rakúsko nám pred pár dňami ukázalo presne, čo je cestou z pandémie – kombinácia opatrení. Tvrdý lockdown a následne povinné očkovanie s prísnymi trestami. Tú tlačovku v Rakúsku mám stále pred očami, pomerne krátka, vecná a jasná komunikácia. Prejav rakúskeho prezidenta, kde nebolo nesprávne ani jedno slovo. Opatrenia začínajúce o pár dní, aby si všetci vedeli veci zariadiť. Je jasné, čo bude o týždeň, o dva, o štyri a aj o dva mesiace. Rakúsko to zvládne.
My dnes máme plné nemocnice a extrémne nedostatočnú úroveň zaočkovania, ale nemáme ani prísny lockdown, a už vôbec nie očkovanie. Premiér Heger snáď očkovanie včera ani nespomenul, hovoril len “teraz nevyhodnocujeme to, čo je lepšie”. Presne, presne.
Z toho hľadiska je vlastne v poriadku, že si asi nepamätá, že lockdown sme tu mali pred rokom, a máme ho tú znovu. A vraj teraz (za dva týždne? minule bol o dosť dlhšie) bude určite fungovať, lebo to by sme mali veľký problém. Lenže, opatrenia, ktoré predstavil, lockdown nie sú a tak ten veľký problém budeme mať všetci s ním.
A ak sa zásadne, ale naozaj zásadne, nezvýši zaočkovanie, tak to ten problém budeme mať v ešte väčšom rozsahu opäť aj v budúcnosti. Lebo vieme koľko máme zdravotných sestier a ako sú platené.
Počuli ste včera niečo o zvšení motivácie pre lekárov a zdravotníkov? Možno to hovorili v ultrazvukovom pásme. O psoch ale ešte bude reč neskôr.
Jednoducho – včera sme mali tri problémy – plné nemocnice, nízku mieru zaočkovania a málo zdravotníckeho personálu a ani jeden sme sa nepokúsili vyriešiť. Dokonca sme zrušili veľa dôvodov, prečo sa mnohí očkovali.
Bol to sadomasochizmus sledovať to, je to ale zároveň sadomasochistická politika ako doktrína pre celú krajinu.
Našťastie, tak, ako to u nás býva, tento režim zrejme bude platiť krátko. Už dnes sa ozvala Konferencia biskupov Slovenska, úplne nespokojné je odborné konzílium, nespokojní budú aj politici, keď si uvedomia, že to nerieši problémy, ktoré chceli riešiť, a že to nebudú žiadne dva týždne. Takže do týždňa očakávam zmeny. Tak to u nás chodí.
Dokonalo sa však ukázalo, že Slovensko robí najhoršie rozhodnutia pod tlakom, keď majú naši politici málo času. Akonáhle príde stres, tak sa v pondelok dohodne niečo iné ako v stredu vylezie von. Výsledok je taký, že nie je spokojný nik. Ani tí politici, ani odborné konzílium, ani občania. Rozhodnutia sú plné detailov, ktoré absolútne nedávajú zmysel a vedú presne k potlačeniu toho, čo najviac pomáha riešiť pandémiu – dokonca asi viac ako vakcíny – a to je dôvera v štát.
Je preč a následne si môžeme klásť otázky, prečo sa ľudia neočkujú? Prečo nedodržiavajú opatrenia? Dezoláti jedni!
Avšak my si podkopávame sami pôdu pod nohami a potom sa sťažujeme, že ľudia nedodržiavajú zákony a pravidlá (vyhlášky), že nás nepočúvajú.
Yo, fella, takto Vás už nikdy počúvať nebudú, keď im povolíte 500 metrov so psom alebo mačkou a 1000 metrov s deťmi, každý povinne GPS. Keď budete vyhláškou, ktorú sami nestihnete do polnoci napísať, už od polnoci od nich chcieť potvrdenie od zamestnávateľa pri ceste do práce. Keď neviete odpovedať ani na úplne základne otázky novinárov.
Dôvera je opäť zásadne preč a tentokrát takmer u všetkých. Vakcinácia … ach.
Keby to nebolo také smutné, tak sa celú noc smejem. Lepšiu komédiu na tému ako riadiť pandémiu si ani neviem predstaviť.
A potom odborné konzílium každý deň rokuje do noci, čo je obdivuhodné. Jasné, keď musia dohadovať všetky detaily na pravidlá, ktoré potom platia tri dni. To je ako práca pre popolušku, tu máš hrach, tu je šošovica a ty trieď. My ideme na bál!
——————————–
Čo bude teraz nasledovať?
Vraj nevieme, hovorí to premiér, ale nielen on, lebo vraj nemáme kryštálovú guľu. Tú nemáme, ale Petra Vlhová má doma veľký kryštálový glóbus, možno by sa niektorým teraz hodil, a videli by, ako sa v ňom odráža ich tvár.
My samozrejme nevieme, čo nás presne čaká, lebo absolútne netušíme, aké pravidlá zase oznámia budúci týždeň. Tie posledné na tri týždne platili tri dni, ledva sme si stihli prečítať dlhý zoznam esenciálnych obchodov.
Predpokladajme však (pravdepodobne mylne), že by pravidlá zostali nastavené, ako bolo oznámené včera.
Počet pozitívnych testov sa zníži behom najbližších dní. Nie preto, že by sa zlepšila epidemická situácia, na tú by behom pár dní nemal dosah ani skutočný lockdown, nie tento šalát. Ale záujem o PCR testovanie v lockdowne klesne, tak to býva. Na testy najmä prestanú chodiť tí, ktorí tušia, že sú negatívni. Preto incidencia síce klesne, ale pozitivita testov sa pravdepodobne ešte zvýši, pretože infikovaných bude ešte stále viac a viac. Pandémia je vlak a ten brzdí pomaly.
Efekt zmeny režimu vyprchá tak po týždni, následne nastane stabilizácia. Lenže to preto, že pri pozitivite PCR testov nad 40% táto už nie je smerodajná. Iste, môže sa v tom čase už mierne epidemická situácia aj zlepšovať, ale v dátach to nebude možné pozorovať, nebude jasné, či zmeny v nich, či už pokles, alebo nárast, spôsobuje skutočne zmena opatrení, zlepšenie situácie, alebo je to len artefakt zmeny počtu testov a testovanej vzorky.
Som teda fakt zvedavý, čo chcú po 10 dňoch čo dvoch týždňoch vyhodnocovať. Či dokonca každý deň, ako včera povedali. Vtip hodný standup komika, po ktorom sa na zemi šúla celé obecenstvo.
Možno mysleli antigénové testy. Tie je ideálne vyhodnocovať po dňoch, pretože asi tak 3-4 dni trvá, kým natečú všetky relevantné dáta. Takže ich vyhodnocovanie zo včerajška je extrémne užitočná činnosť – viď poznámku o popoluške vyššie. V každom prípade, o antigénových testoch som písal minule, menila sa v nich teraz zásadne vzorka testovaných. Presun testovania k zamestnávateľom do nereportovaného režimu negatívnych testov v MOM bude pravdepodobne viesť k zásadnému nárastu pozitivity testov pri dospelých. Veľkú časť testovaných však budú tvoriť deti, teda, vlastne aj tým sa včera zmenil režim a je možné, že sa budú testovať len domácimi testami. Fakt netuším kto sa bude testovať antigénovými testami v MOM o týždeň a prečo by to vôbec robil. Kto to vie, hláste sa.
Môžeme sledovať najbližšie týždne hospitalizácie. Ale keďže tie reagujú na mieru šírenia pomalšie, trend je momentálne rastúci a počet lôžok s pacientami s COVIDom nezávisel na dopyte, ale na schopnosti reprofilizovať ďalšie oddelenia, tak najbližší týždeň-dva budeme stúpať. Ak ešte budeme schopní reprofilizovať ďalšie oddelenia. Budeme stacionárni, ak ich reprofilizovať nebudeme, a budeme klesať, keď nám vypadnú nejakí lekári alebo zdravotné sestry. Tieto dáta nebudú hovoriť nič o tom, ako sa mení epidemická situácia. Naše opatrenia tieto čísla neovplyvnia nijak.
Ak by sme dnes zaviedli prísny lockdown, čo sme ale nezaviedli (heslo je šalát), tak by dopyt po príjmoch do nemocníc ešte pár dní stúpal, zastavil sa, a klesol v horizonte cca. týždňa a následne by klesal. V tom prípade by sme sa sa dostali na úroveň dopytu dnes o cca. 10-15 dní. Lenže my nemáme prísny lockdown. Hlavné módy šírenia v posledných týždňoch – školy, domácnosti a pracoviská obmedzujeme len 7-dňovým antigénovým testom na pracovisku. V tomto bode by som mal prepadnúť do hurónskeho smiechu, ale zatiaľ sa držím.
Nie, tieto opatrenia šírenie potlačia len marginálne, dominantné módy zostávajú na plný plyn. Trpí len pes, ktorý môže len 500 metrov z domu. Keď je okolo len betón, má smolu, čúra k lampe, zvykne si. Tak ako deti, čo nemôžu ísť ďalej ako 1000 metrov, len sa premoriť do školy. Toto budú ľudia určite dodržiavať. Určite, dôverujte mi, však by ste to len tak neporušovali! Opäť hurónsky smiech.
Takže môžeme pozerať ešte na úmrtia. Tie sú síce riadne oneskorené za šírením, ale predsa, prečo si pred nimi zakrývať oči? V reportovaných úmrtiach za posledných 7 dní na milión obyvateľov sme momentálne na 14. mieste na svete. Zatiaľ vedie Bulharsko pre Gruzínskom a Chorvátskom. Za nimi je Maďarsko, Lotyšsko a Ukrajina. Budú to však naši súperi o stupne víťazov o dva týždne, spolu s Českou republikou, ktorá je zatiaľ o miesto za nami. Čo viem s určitosťou povedať, Rakúsko tam nebude, sú momentálne 28., majú úroveň očkovania, ako my asi už nikdy mať nebudeme, a majú lockdown a po ňom plošné očkovanie.
Neviem, či práve poprednú priečku v úmrtiach na svete myslel premiér včera ako to, čo budú o dva týždne vyhodnocovať ako úspech a dôvod na uvoľnenie. Veľká Británia to v lete urobila a bol to extrémny experiment bol však založený na viac ako 90% protilátkach v populácii. To nemáme. A Veľká Británia by to zrejme pri našich kapacitách nemocníc tiež vtedy nedala.
O tom, ako budú vyzerať dáta po tom, čo sme zakázali dlhšie vychádzky psom a deťom (našťastie oni neprídu demonštrovať pre Úrad vlády), čo sme zatvorili časť obchodov a kaderníctva s holičstvami (včera som si kúpil strojček na strihanie vlasov, moje vlasy nemajú čas čakať mesiace na to, kým otvoria zase legálne holičstvá), či čo sme zakázali prechod medzi okresmi (opäť hurónsky smiech), totiž naozaj vieme. Vieme minimálne toľko, že ak tieto opatrenia prežijú viac ako 7 dní (čo osobne neverím), tak o dva týždne budeme len krčiť plecami.
A následne tak isto až do Vianoc, lenže vtedy už ten tlak verejnosti a biskupov neustojíme. Ešte sa toho asi dozvieme veľa o kryštálovej guli, bude to hit v online obchodoch.
Na toto sa v matematike používa odborný termín – chaos. Je to však režim, v ktorom sa niektorí naši politici cíta ako ryby vo vode. Je to ich prirodzený životný priestor.” napísal matematik na sociálnej sieti.
Podobné články

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

JE TO TU: Vláda schválila nové opatrenia, ktoré budú platné od pondelka 19. januára!

Od 19. januára budú na Slovensku s obmedzeniami otvorené všetky školy, prevádzky,…

MIMORIADNA SPRÁVA: Vláda schválila nové opatrenia, majú platiť od soboty!

Nové opatrenia majú platiť od soboty 26. februára. V prvej fáze uvoľnenia…

Horúca správa! Úrad verejného zdravotníctva: Povinné očkovanie je nevyhnutné!

Príkladom je návrat epidémií osýpok po 20 rokoch, ktoré boli zaznamenané na…