Nákazlivejší variant koronavírusu delta sa šíri po celom svete a krajiny v ázijsko-tichomorskom regióne nie sú výnimkou. Zatiaľ čo väčšina krajín sa vracia k prísnejším opatreniam, Singapur si zvolil inú cestu. Plánuje zrušiť všetky obmedzenia a dokonca prestane počítať denný prírastok nových prípadov, uviedla CNN.
Tento plán navrhli traja singapurskí ministri a členovia pracovnej skupiny covid-19. Krajina by zrušila všetky karantény, obnovila možnosť zhromažďovať sa vo väčšom počte a skrátka vrátila život do normálu.
To je pravý opak tzv. nulového prenosu, ktorý uplatňuje väčšina krajín a ktorý je v podstate závislý od karantény. Vzhľadom na šírenie nových variantov však návrh znemožňuje a z dlhodobého hľadiska znemožňuje dodržiavanie týchto karanténnych predpisov.
“Covid možno nikdy nezmizne. Dobrou správou je, že aj s touto chorobou sa dá normálne žiť,” uviedli v spoločnom vyhlásení minister obchodu Gan Kim Jong, minister financií Lawrence Wong a minister zdravotníctva Ong Je Kung. “Môžeme z pandémie urobiť oveľa menšie nebezpečenstvo v štýle chrípky, slintačky a krívačky alebo ovčích kiahní a žiť ďalej,” dodali.
Kľúčom k tomuto prístupu je vysoká zaočkovanosť. V Singapure sú v súčasnosti zaočkované aspoň jednou dávkou takmer dve tretiny dospelej populácie. Do 9. augusta by chcela mať dve tretiny plne zaočkovaných. “Vakcíny sú veľmi účinné a znižujú riziko infekcie a prenosu,” vysvetľujú ministri.
S rastúcou zaočkovanosťou chce preto Singapur obmedziť monitorovanie denných prípadov covid-19. Po novom by zaznamenával len závažnejšie prípady vyžadujúce hospitalizáciu. Krajina už podobným spôsobom monitoruje napríklad prípady chrípky.
Návrh ministrov zohľadňuje aj nákazlivejšie varianty, ktoré sa v súčasnosti šíria po celom svete. Občania by mohli neskôr dostať tretiu dávku vakcíny a Singapur by tiež začal viacročný program očkovania.
Testovanie a sledovanie by sa nezrušilo. Uskutočňovalo by sa však skôr pred významnými spoločenskými udalosťami alebo pri ceste domov zo zahraničia, než vo forme skríningových testov. Zároveň by sa v krajine prešlo od PCR testov (dlhé čakanie na výsledky) k rýchlejším metódam (ako sú napríklad blow-by-blow testy).
V návrhu sa tiež predpokladá, že časom bude k dispozícii viac liečebných postupov proti koronavírusu.
Singapur zatiaľ zostáva vo svojom úsilí osamotený. Väčšina krajín, a to nielen v ázijsko-tichomorskom regióne, sa spolieha na osvedčený prístup nulového prenosu. To sa zakladá na rôznych obmedzeniach a predovšetkým na potrebe karantény, keď je osoba buď pozitívne testovaná na kovid-19, alebo prišla do kontaktu s infikovanou osobou.
zdroj: CNN