Od januára platí zákon, podľa ktorého môžu rodičia dostať pokutu v hodnote viac ako 330 eur, ak ich dieťa bude mať viac ako 15 neospravedlnených hodín za mesiac, alebo 5 dní neospravedlnenej absencie.
Táto zmena však vyvolala kritiku od bývalého ministra školstva Branislava Gröhlinga, ktorý upozorňuje na prípady, kedy môže táto zmena len zaťažiť rodičov a neprispievať k riešeniu problému neospravedlnenej absencie.
“Aj takúto “novinku” prinieslo krúžkovné od OĽaNO. Obce a mestá sú najnovšie povinné udeliť rodičovi dieťaťa pokutu, ak bude mať v mesiaci neospravedlnených 15 hodín. Pokuta bude od 30 eur do 331,50 eur.
Považujem to za veľmi nešťastné riešenie. Niekto si asi na prvý pohľad povie, že “nezodpovední rodičia aspoň pošlú deti do školy.”
Problém je totiž oveľa väčší.
Predstavte si rodinu, ktorá nemá peniaze, cez zimu nemôže kúpiť obuv a oblečenie pre dieťa a to vymešká 3 vyučovacie dni. Alebo slobodnú matku dvoch detí, ktorá musí ísť do práce a staršie dieťa musí opatrovať mladšie. Mesto im povinne udelí pokutu od 30 eur do 331,50 eur. Rodiny doženie iba do horšej finančnej situácie a žiadny problém nevyrieši. Dokonca pokutu musí mesto udeliť opakovane!
Naozaj je toto riešenie? Opatrenie, ktoré ľuďom v ťažkej situácii ešte priťaží? Prečo toto vôbec politici z OĽaNO navrhli, aká je to “prorodinná politika”? Pritom vyriešiť sa to dalo úplne jednoducho: Mesto by malo mať MOŽNOSŤ a nie POVINNOSŤ takéto pokuty udeľovať a riešiť prípady individuálne. To by zabránilo scenárom, kedy osudom skúšané rodiny iba zruinujú pokuty. Okrem iného je možné pri veľkom objeme vymeškaných hodín riešiť u rodiča trestný čin ohrozenia mravnej výchovy mládeže.
Hlavným kľúčom je aj tak komunikácia – so žiakom, s rodinou, v horšom prípade s ÚPSVaR. A dôležté je tiež posudzovať prípady záškoláctva individuálne.
Nedá sa to všetko vyriešiť jedným zázračným opatrením. Je mi jasné, že niekto si povie, že “na niektorých rodičov fungujú iba príkazy.”
Ale riešením nie je niečo, čo poškodí ľuďom v ťažkej životnej situácii a iba im sťaží už aj tak náročný život.” napísal bývalý minister školstva a poslanec za SaS Branislav Gröhling.
zdroj: Branislav Gröhling – Vzdelanie je budúcnosť krajiny