Primár Milan Kulkovský zdieľal na sociálnych sieťach príspevok, v ktorom opísal svoje skúsenosti z praxe posledných dní.
Jeho status prinášame v plnom znení:
“Omikron – ako sme si zasiali, tak budeme žať…na Slovensku skôr nežať…
Covid sa s nami už druhý rok zahráva ako mačka s myšou. A neskutočne si to užíva. Príroda sa už niekoľko tisícročí pri počúvaní toho, akým pánom tvorstva sme a akí sme geniálni, chytá za hlavu. Výšku nášho sebavedomia krásne popisujú slová Ivana z legendárneho Mrázika: “Aj pekný som, aj múdry som…” Ak by bola príroda matkou, s úškrnom by nás ako svoje malé dieťa objala, pohladila po strapatej hlave, utrela sopeľ stekajúci po hornej pere do úst a tíško pošepkala: “Ach, dieťa moje naivné.” Ako rodič a vychovávateľ nás pravidelne skúša a testuje. Tým zatiaľ posledným testom je Omikron.
Zásadným rozdielom medzi krajinami, ktoré budú v boji s Omikronom úspešné a tými ostatnými, bude pomer medzi počtom nakazených a počtom hospitalizácii. Dáta zo zahraničia ukazujú, že sa tento variant správa ako vlna tsunami. Zasiahne takmer každého. A tých, ktorých nezasiahne, zasiahne tiež, len o tom nebudú vedieť. Súhlasím s názorom odborníkov, že sa Omikronom nakazia v priebehu veľmi krátkej doby takmer všetci. Neočkovaní, očkovaní aj prekonaní. Dáta hovoria aj to, že u väčšiny bude priebeh asymptomatický alebo mierny. Možno nebudem ďaleko od pravdy keď poviem, že Omikron môže viesť cez masívne premorenie spoločnosti k ústupu pandémie. Problém je ale v tom, že nie každý toto “premorovanie” prežije bez ujmy, ak vôbec.
Predpoklad ťažkého priebehu s potrebou hospitalizácie sa zvyšuje s vekom nakazeného a jeho komorbiditami (chronické ochorenia). Najviac ohrození sú občania nad 50-60 rokov. Je dokázateľné, že ohrozenú skupinu obyvateľov úspešne chráni pred ťažkým priebehom plné očkovanie podporené treťou “booster” dávkou. A tu je ten zásadný rozdiel medzi jednotlivými krajinami. Tam, kde je zaočkovanosť rizikovej skupiny vysoká, padajú denné rekordy v počte nakazených, no bez tomu zodpovedajúceho nárastu hospitalizácii alebo úmrtí. Príkladom je Dánsko s podobným počtom obyvateľov ako má Slovensko. Pred Vianocami mali denný priemer pri Omikrone okolo 12 tisíc nových prípadov. Padali im rekordy celej pandémie (na vrchole druhej vlny v decembri 2020 mali denný priemer pod 4000). 24.12. mali 556 hospitalizovaných (pred rokom, pred očkovaním, pri oveľa nižšom počte nakazených, mali dvakrát viac hospitalizovaných…odpoveď na otázku účinnosti vakcín). Dánsko má plne očkovaných už takmer 80% obyvateľov. A v rizikovej skupine takmer všetkých. Dalo by sa povedať, že Omikron predstavuje v Dánsku “chrípkovú” epidémiu, ktorá zásadným spôsobom neovplyvňuje chod nemocníc. Takto nejako, v miernejšej podobe, budú priebehať kovid vlny aj nasledujúce roky. Za predpokladu Dánsku podobnej zaočkovanosti. A v našich podmienkach je to sen.
Nemôžeme byť naivní a myslieť si, že sa nám Omikron v takom rozsahu ako prebieha všade naokolo vyhne. Nechcem byť pesimista, no musím byť realista. Dáni majú pri podobnom počte obyvateľov okolo 12 tisíc prípadov denne pri 80% zaočkovanosti. Naša plná zaočkovanosť je okolo 50%. Vzhľadom k predpokladu mierneho priebehu väčšiny nakazených, nie sú ich počty dôležité. Určite ich ale bude viac ako v Dánsku. Limitovaní budeme len počtom PCR testov, ktoré budeme schopní denne realizovať.
Čo môže byť náš problém? Stále máme obrovské množstvo občanov v rizikovom veku neočkovaných a treba povedať, že pred Omikronom ich zásadne nechránia ani dve dávky vakcíny, tobôž vtedy, ak im boli podané pred niekoľkými mesiacmi. Tretia je nevyhnutnosťou. Možno teda očakávať, že pri pesimistickom odhade počet hospitalizovaných prekročí hranicu 4000 a úmerne k tomu bude stúpať aj počet obetí.
Našim veľkým problémom bude šírenie oveľa infekčnejšej varianty v nemocniciach. Nie že by sa to nedialo aj teraz, zabrániť sa totižto tomu v podmienkach, keď je možnosť izolácie pacientov na čistých oddeleniach nulová, nedá. Rozdiel medzi našimi a modernými nemocnicami je asi taký, aký je rozdiel medzi klietkovým chovom a výbehom. Problém zvýrazňujú aj stále nepresné výsledky testov a slabá detekovateľnosť ochorenia kráto po kontakte s nakazeným. Pripraviť by sme sa mali na to, že dôjde k “premoreniu” mnohých nekovidových oddelení a v určitom momente bude viac Covid pozitívnych prichádzať z nekovidových oddelení než z domu. Starostlivosť o nekovidových pacientov sa ešte viac zhorší.
Nemalým problémom Omikronovej vlny bude personál nemocníc, ktorý ešte stále nie je zaočkovaný. Diskusia, prečo to tak je, nemá zmysel. Tento bude vypadávať a pridá sa k nemu aj časť očkovaného osadenstva, ktoré sa nakazí a bude mať ľahký priebeh. Výpadky personálu len prehĺbia a demaskujú dlhodobé problémy, ktorých výsledkom bude odchod ďalších zdravotníkov z nemocníc. Pseudoodmeny, ktoré sú skôr urážkou, tomu nezabránia.
Pripraviť sa treba aj na výpadok personálu v školách, obchodoch, službách, doprave, všade. Pre infikovaný personál bolo zrušených množstvo letov, ohrozená bola prevádzka v obchodoch a službách vo všetkých krajinách, ktoré Omikron vlna zasiahla. My nebudeme výnimkou.
Ako ďalej? Občania mali rok na to, aby sa dali zaočkovať. Popri dezinformáciam, ktoré medzi sebou šírili, dostávali denne množstvo relevatných informácii a faktov. Ak sme ich doteraz nepresvedčili, presvedčí ich už len osobná skúsenosť. A tú im Omikron láskyplne ponúkne. Viac než polovica obyvateľstva je už plne očkovaná, denne pribúda množstvo “príjemcov” tretej dávky. Kolektívne tresty nemajú zmysel. Opatrenia by som ďalej nesprísňoval. Naopak, vrátil by som sa k regionálnemu Covid automatu, ktorý spravodlivo odmeňuje tie regióny, ktoré zvyšujú zaočkovanosť rizikovej skupiny obyvateľstva. Jediným dôvodom, prečo by sa ešte dali zaočkovať tí, ktorí sa nechcú dať zaočkovať pre základný dôvod, a teda svoju ochranu, je zvýrazňovanie a zvyšovanie výhod pre očkovaných a prekonaných. Toto je jediná cesta. Priznať tiež treba to, že finančná motivácia presvedčila mnohých dôchodcov, ktorí už mali dve dávky a tretiu odmietali.
…nuž, držme si klobúky…spolu to ale zvládneme …a najradšej by som bol, keby som sa v mojej predpovedi mýlil” napísal primár Kulkovský na svojom facebooku.