Zľava: Nový podpredseda strany Hlas-SD Richard Raši a nový predseda strany Peter Pellegrini počas tlačovej konferencie k výsledkom online ustanovujúceho snemu strany HLAS – sociálna demokracia. Bratislava, 28. november 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel

Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).

Miesto paličky do nosa prichádza kloktanie slanej vody. Premiér SR Igor Matovič (OĽANO) chce počas týždňa spustiť pilotný projekt spoločného odberu vzoriek na ochorenie COVID-19, ktorý je na báze kloktania.

Celý príspevok tu:

KLOKTANIE NA ŠKOLÁCH

Deti patria do škôl, a preto som veľmi rád, že sme pomohli prelomiť bariéru obáv či neochoty a spustili sme včera na prvých školách testovanie, aby sa deti do škôl dostali.

Vzhľadom na nie práve priaznivú epidemiologickú situáciu, sme k tomu pristúpili tak, že prezenčnej výučby sa môže zúčastniť len to dieťa, ktoré bolo negatívne testované na Covid-19 … to preto, aby rodičia a rovnako deti nemali strach, že budú v jednej triede dlhé hodiny v stiesnených priestoroch s inými deťmi, ktoré môžu byť na Covid-19 pozitívne.

Testovanie prebieha klasickými antigénovými testami, čo niektoré deti aj rodičov odrádza. Bohužiaľ, zatiaľ nie je masovo k dispozícii príjemnejšia forma odberu, ktorú by sme vedeli vo veľkom v školách nasadiť.

ALE … na Slovensku máme šikovných vedcov, s ktorými som posledné dva týždne strávil kopu hodín … a dohodli sme sa, že už v priebehu tohto týždňa spustíme ďalší pilotný projekt – tzv. poolingový (spoločný) odber vzoriek kloktaním – zatiaľ na dvoch veľkých základných školách (samozrejme, že sa zúčastnia len tie deti, ktoré budú chcieť).

Ako to bude prebiehať? Napríklad takto: Deťom sa rozdajú malé štamperlíky😊, kde im ulejú cca 5 ml jemne slanej vody. Deti si so slanou vodou krátko vykloktajú hrdlo, vypľujú do pohárika … a po jednom následne vlejú do spoločného uzatváracieho pohárika za celú triedu. Ten sa označí a poputuje do laboratória.

V laboratóriu zo spoločného triedneho pohárika odoberú vzorku a urobia klasický RT-PCR test.

Ak bude NEGATÍVNY … všetci budeme veľmi radi … v tom prípade je všetko super a celá trieda môže pokračovať vo vyučovaní.

Ak bude POZITÍVNY … znamená to, že minimálne jeden žiak je v triede pozitívny. Pre následný postup budeme mať viacero možností: A) celú triedu dať do karantény, 😎 urobiť všetkým deťom antigénové testy, C) urobiť všetkým deťom RT-PCR testy, prípadne kombináciu … presný postup zvolia v nasledujúcich dňoch odborníci.

Ak pilotný projekt dopadne podľa očakávaní fajn, získame novú možnosť, ako výrazne príjemnejším spôsobom robiť testy v školách. Je tu však tiež jedno ALE … táto metóda je vhodná na nasadenie len do regiónov s nízkou mierou aktuálnej nákazy. PREČO? Vzhľadom na to, že sa vzorky z kloktania z triedy zmiešajú, pri vyššiej miere nákazy v regióne by sa mohlo v pohode stať, že pozitívna bude každá druhá či skoro každá trieda. To by spôsobilo následné neúmerné zahltenie kapacít laboratórií, až by sme im kapacitu minuli.

Každopádne sa teším, že prichádzame opäť s niečím novým, čo nám pomôže spríjemniť deťom testovanie a pomôže to urdžať prostredie v škole pre deti zdravé.

 

 

zdroj: Igor Matovic

 

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…