Úrad verejného zdravotníctva vydal nové vyhlášky k rúškam, k návštevám v zdravotníckych zariadeniach a k izolácii pozitívnych osôb a ich úzkych kontaktov, ktoré dnes vyšli vo Vestníku vlády SR.

Vyhlášky sa upravujú tak, aby odrážali nový COVID automat. Účinnosť nadobudli v pondelok 16. augusta.
Prehľad najdôležitejších zmien:
 Vo vyhláškach sa upravuje definícia plne zaočkovanej osoby tak, že už nebude stanovená horná hranica trvania očkovania, ktorá bola doteraz 12 mesiacov.
VYHLÁŠKA K PREKRYTIU HORNÝCH DÝCHACÍCH CIEST
Odkaz na vyhlášku: https://bit.ly/vyhlaska-237
 V interiéroch bude naďalej povinné prekrytie horných dýchacích ciest. Respirátor bude povinný v stupňoch ohrozenia (červená, bordová, čierna). V okresoch v stupni Monitoring a Ostražitosť (zelená a oranžová) bude možné respirátor nahradiť rúškom, šálom alebo šatkou.
 V exteriéroch bude prekrytie horných dýchacích ciest (respirátorom, rúškom a podobne) povinné v okresoch v 2. alebo 3. stupni ohrozenia (bordová, čierna).
 V exteriéroch okresov v 1. stupni ohrozenia (červená), Ostražitosť (oranžová) alebo Monitoring (zelená) bude prekrytie horných dýchacích ciest povinné iba pri hromadných podujatiach.
 Prekryté horné dýchacie cesty nebudú musieť mať pedagogickí a odborní zamestnanci pri výchove a vzdelávaní detí a žiakov so sluchovým postihnutím, s poruchami autistického spektra, so stredným až hlbokým stupňom mentálneho postihnutia, alebo žiakov s mentálnym postihnutím, ktorí majú aj iné zdravotné postihnutie.
 Ostatné ustanovenia sa nemenia.
VYHLÁŠKA K NÁVŠTEVÁM V ZDRAVOTNÍCKYCH ZARIADENIACH
Odkaz na vyhlášku: https://bit.ly/vyhlaska-238
 Návštevy na lôžkových oddeleniach budú zakázané počas trvania pandémie, regionálne úrady verejného zdravotníctva však môžu nariadiť vo svojej územnej pôsobnosti aj miernejšie (alebo prísnejšie) opatrenia.
 Výnimky budú mať, tak ako doteraz, kňazi podávajúci sviatosť pomazania chorým a umierajúcim. Navštevovať bude možné aj osoby v paliatívnej starostlivosti, ťažko choré a umierajúce.
 Návštevníkmi budú môcť byť osoby, ktoré sú plne zaočkované, prekonali ochorenie COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami, alebo majú negatívny výsledok testu na ochorenie COVID-19:
– PCR alebo LAMP test nie starší ako 72 hodín od odberu
– Antigénový test nie starší ako 24 hodín od odberu
 Potvrdenie o zaočkovanosti, prekonaní ochorenia COVID-19 je možné nahradiť aj digitálnym COVID preukazom EÚ.
VYHLÁŠKA K IZOLÁCII POZITÍVNYCH OSÔB A KARANTÉNE ÚZKYCH KONTAKTOV
Odkaz na vyhlášku: https://bit.ly/vyhlaska-239
 Definícia plne zaočkovanej osoby sa zosúlaďuje s ostatnými vyhláškami ÚVZ SR.
 Osoba, ktorá bola pozitívne testovaná (RT PCR, LAMP test alebo AG test), bude naďalej musieť oboznámiť s tým všetkých ľudí, s ktorými prišla do kontaktu počas dvoch dní pred odberom vzorky.
Po novom však, ak má osoba klinické príznaky ochorenia COVID-19, oboznamovať bude ľudí, s ktorými prišla do kontaktu dva dni pred objavením sa prvých príznakov ochorenia COVID-19. Rovnaká možnosť pribudla aj v prípade nariadenia karantény osobám, ktoré prišli do kontaktu s pozitívne testovanou osobou
Podobné články

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

JE TO TU: Vláda schválila nové opatrenia, ktoré budú platné od pondelka 19. januára!

Od 19. januára budú na Slovensku s obmedzeniami otvorené všetky školy, prevádzky,…

MIMORIADNA SPRÁVA: Vláda schválila nové opatrenia, majú platiť od soboty!

Nové opatrenia majú platiť od soboty 26. februára. V prvej fáze uvoľnenia…

Horúca správa! Úrad verejného zdravotníctva: Povinné očkovanie je nevyhnutné!

Príkladom je návrat epidémií osýpok po 20 rokoch, ktoré boli zaznamenané na…