Spoločnosť Lactalis CZ, materská spoločnosť mliekarní Kunín a Klatovy, sťahuje z trhu 385 000 mliečnych dezertov Kunín Pohár, ktoré obsahujú stopy pesticídu etylénoxidu, ktorý nie je v EÚ povolený. Výrobok predávajú rôzni predajcovia. Spotrebitelia, ktorí majú výrobok doma, by ho nemali konzumovať; môžu ho vrátiť v mieste nákupu.

Mliečne dezerty s hmotnosťou 150 gramov sa dodávajú v príchutiach čokoláda, jahoda, čučoriedka a marhuľa. Dátumy spotreby výrobkov sú 21., 22., 23., 27., 28. alebo 29. júla 2021. Výrobca stiahol výrobky z trhu, výrobky s inými dátumami spotreby sa nestiahli.

“Etylénoxid sa v niektorých tretích krajinách používa na reguláciu dozrievania, a to je pravdepodobne dôvod, prečo sa jeho malé množstvo našlo v doplnkovej látke Flanogen, ktorá sa dostala na trh EÚ a následne sa použila pri výrobe predmetného mliečneho výrobku,” uviedol Petr Vorlíček, hovorca Štátnej veterinárnej správy. Veterinári dostali informácie o pesticíde v doplnkovej látke prostredníctvom systému rýchleho varovania RASFF.

Etylénoxid je reaktívna plynná látka s mutagénnymi a karcinogénnymi účinkami, ktorej žiadne množstvo nie je pre človeka bezpečné. V niektorých krajinách sa používa ako pesticíd na kontrolu dozrievania niektorých rastlinných komodít, ale v Európskej únii nie je povolený.

zdroj: Státní veterinární správa CZ

Podobné články

Hlas speváka z Kazachstanu je natoľko šokujúci, že si niektorí myslia, že nie je z tejto planéty. Niečo na tom určite bude!

Videli sme už veľa rôznych talentových súťaží, že je ťažké vôbec povedať,…

Preslávená rómska veštica vyložila karty pre jednotlivé znamenia na cely rok 2023! Pozor by si mal…

Táto astrologická predpoveď vám povie o najdôležitejších momentoch roku, ktoré vám pomôžu dosiahnuť…

Naučte sa jednoduchý trik, vďaka ktorému si zoberiete nákupný košík, bez použitia mince!

Aspoň raz za týždeň chodieva skoro každý z nás na veľký rodinný nákup,…

Moju manželku som po 35 rokoch nahradil mladšou ženou a teraz žijem ako vo väzení. Pozrite sa prečo

35 rokov šťastného manželstva, úspešné a spokojné dospelé deti … To všetko…