The map, 2013, based on 1.1 billion users

Podľa Stéphana Bancela, šéfa farmaceutickej spoločnosti Moderna, sa pandémia koronavírusu skončí v priebehu budúceho roka, ako uviedol v rozhovore pre švajčiarsky denník Neue Zürcher Zeitung. Do polovice budúceho roka bude k dispozícii dostatok vakcín proti koronavírusu na zaočkovanie všetkých ľudí na svete. A tí, ktorí sa nenechajú zaočkovať, sa podľa Bancela nakazia.

“Ak sa pozrieme na rozšírenie výrobnej kapacity v celom odvetví za posledných šesť mesiacov, do polovice budúceho roka by malo byť k dispozícii dostatok dávok na očkovanie všetkých ľudí na svete,” povedal a dodal: “Predpokladáme, že do druhej polovice roka 2022 budú všetci ľudia buď zaočkovaní, alebo nakazení. Iná možnosť neexistuje. Tí, ktorí sa nedajú zaočkovať, sa nakazia.”

Verí, že vírus zmutuje, aby bol nákazlivejší, ale menej smrteľný.

Podľa Bancela by sa očkovanie mohlo opakovať každé tri roky u mladších ľudí a každý rok u starších ľudí. “Vírus nikdy nezmizne, takže budú potrebné posilňovacie dávky. Vďaka novej technológii však možno jednou dávkou obnoviť aj všetky ostatné očkovania, napríklad proti chrípke. Takže chrípku dostane menej ľudí,” povedal.

Uviedol, že očkovanie bude čoskoro dostupné aj pre dojčatá.

Tí, ktorí sa nedajú zaočkovať, získajú protilátky prirodzene, pretože sa nakazia. “Dostávame sa tak do podobnej situácie ako pri chrípke. Buď sa necháte zaočkovať a prežijete dobrú zimu, alebo sa nenecháte zaočkovať a riskujete, že ochoriete a možno skončíte v nemocnici,” povedal.

Na otázku, kedy sa jeho život vráti do normálu, odpovedal: “Predpokladám, že za rok.”

Bancel očakáva, že vlády schvália posilňovacie dávky vakcíny pre už zaočkované osoby, pretože rizikoví pacienti, ktorí boli zaočkovaní minulú jeseň, ju “nepochybne” potrebujú. Posilňovacia vakcína by mala byť polovičná oproti pôvodnej dávke. V praxi to znamená, že bude k dispozícii oveľa viac dávok.

“Objem vakcín je najväčším limitujúcim faktorom. S polovičnou dávkou by sme mali na budúci rok celosvetovo k dispozícii tri miliardy dávok namiesto dvoch miliárd,” povedal.

Zloženie posilňovacej vakcíny zostáva rovnaké ako pôvodné určené na tento rok, pretože spoločnosť Moderna nemala dostatok času na vykonanie zmeny.

“V súčasnosti testujeme varianty optimalizované pre mutáciu delta v klinických skúškach. Budú základom posilňovacieho očkovania v roku 2022. Testujeme aj delta plus beta, ďalšiu mutáciu, o ktorej sa vedci domnievajú, že je pravdepodobná.”

Spoločnosť Moderna môže využívať súčasné výrobné linky na výrobu vakcín určených na ochranu pred novými mutáciami koronavírusov. Cena vakcín zostane rovnaká, povedal.

zdroj: jpost.com

Podobné články

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

JE TO TU: Vláda schválila nové opatrenia, ktoré budú platné od pondelka 19. januára!

Od 19. januára budú na Slovensku s obmedzeniami otvorené všetky školy, prevádzky,…

MIMORIADNA SPRÁVA: Vláda schválila nové opatrenia, majú platiť od soboty!

Nové opatrenia majú platiť od soboty 26. februára. V prvej fáze uvoľnenia…

Horúca správa! Úrad verejného zdravotníctva: Povinné očkovanie je nevyhnutné!

Príkladom je návrat epidémií osýpok po 20 rokoch, ktoré boli zaznamenané na…