Necitlivosť (lek. parestézia) je charakterizovaná brnením a bolesťou v končatinách. Tento stav sa vyskytuje najmä v noci, kedy sa človek budí, pretože nepríjemné pocity mu narúšajú kľudný spánok.

Takmer polovica opýtaných prežíva znecitlivenie rúk alebo nôh. V snahe zmierniť znecitlivenie sa snaží hýbať postihnutou časťou končatiny. Spočiatku bolesť neustupuje, naopak, zintenzívni sa, a až po určitej chvíli ustúpi. Je úplne normálne, ak ste sa počas noci zobudili na pocit stŕpnutej ruky . Ak sa to však stáva pravidelne, odporúča sa obrátiť na pomoc lekára, najmä ak Vám ruky tŕpnu naraz, ak sa to vyskytuje počas a aj po spánku, ak Vám tŕpne iba jedna strana tela, alebo ak sa spolu s tŕpnutím zhoršuje aj zrak.  

Taktiež považujete za príčinu parestézie nedostatočné zásobenie končatín krvou? Prezradíme Vám čo ho spôsobuje.  Parestézia len veľmi zriedkavo postihuje celú ruku, skôr iba jej časť. Existuje závislosť medzi postihnutou časťou a tým čo ju spôsobuje.

Cervikálna osteochondróza:
Prvou z príčin je cervikálna (krčná) osteochondróza, spondylóza, i vysunuté medzistavcové platničky lokalizované v krčnej chrbtici, najmä ak je postihnutý 5 až 7 krčný stavec.

Miesto tŕpnutia je závislé na postihnutom nervovom zakončení:
a) bočná strana celej ruky po koniec veľkého palca a ukazováka (5. krčný stavec)
b) zadná strana ramena a predlaktia, vnútorný povrch 2. a 3.prsta (6 .krčný stavec)
c) vnútorný povrch celej ruky, od pleca po koniec 4. a 5.prsta (7. krčný stavec)

Diabetes mellitus (cukrovka) a ďalšie metabolické poruchy:
Rozdiel oproti ostatným je v smere pôsobenia, najprv sa tŕpnutie začína v spodnej časti ruky a neskôr sa posúva smerom k plecu. Obe ruky tŕpnu súčasne. Ak sú zasiahnuté ochorením väčšie orgánové sústavy, dochádza k týmto symptómom.

Syndróm karpálneho tunela:
Tento syndróm je spôsobený kompresiou nervov prebiehajúcich cez úzky kanál tvorený karpálnymi kosťami, t.j. kosťami zápästia. Príčiny sú rôzne, najčastejšie preťaženie zápästia napr. prácou na počítači, hrou na hudobný nástroj, písaním a pod. Časti ruky nad zápästím nie sú postihnuté.

Srdcové choroby:
Dôraz sa kladie na to, ktorá ruka je postihnutá. Ak tŕpne pravá ruka, pravdepodobne ide o krčnú osteochondrózu. Naopak, ak sa nepríjemné pocity vyskytujú v ľavej ruke, je potrebné byť na pozore! Môže to byť totiž výstraha, že ide o vážne srdcové problémy, či ide o stenokardiu alebo infarkt. V prípade, že parestézia ľavej ruky vznikla náhle a trvá počas noci viac ako hodinu, bezodkladne kontaktuje lekára alebo pohotovosť.

Dôležité rady, ak zažívate niektoré z vyššie uvedených situácii:
a) buďte opatrní, v akej polohe spíte,
b) nenoste pyžamo s úzkymi rukávmi,
c) dbajte na výber vankúša a matraca.

Prvou vecou, ktoré je potrebné zlepšiť je prietok krvi v končatinách. Odporúča sa pravidelne cvičiť, najmä ráno, a absolvovať dlhé prechádzky. Vhodnou voľbou je taktiež masáž.

Rady starých materí:
a) teplá tekvicová kaša, nanesená na celú ruku až k zápästiu, prikrytá uterákom,
b) striedavý kúpeľ, t.j. striedanie horúcej a studenej vody púšťanej na ruky, následná aplikácia terpentínovej masti a  navlečenie kozmetických rukavíc,
c) každé ráno pohár horúcej vody nalačno,

d) kúpele z odvaru z brezových púčikov, kôry z dubu /osiky( 5-6 PL soli+1PL suroviny na 1liter vody). Kúpeľ by mal trvať max 30 minút, po ňom sa odporúča natiahnuť rukavice alebo teplé vlnené ponožky na celú noc,
e) rojovník zaliať octom v pomere 1:3, nechať stáť 1-2 týždne v tmavej miestnosti, potom potrieť ruku až do vymiznutia tŕpnutia.

Ak sa Vám však nepozdávajú domácke spôsoby terapie, môžete vyskúšať aplikovať parafín na ruky a ramená alebo podstúpiť elektroforézu karpálnych tunelov, fonoforézu, darsonvalizáciu rúk či magnetoterapiu krčnej chrbtice. V tomto sa odporúča obrátiť na pomoc fyzioterapeuta.

Nezabudnite na prevenciu!
Ak sa Vás nepríjemné pocity tŕpnutia rúk netýkajú, patríte medzi tých šťastnejších. Nezabúdajte však na prevenciu, ktorá zahŕňa posilňovanie svalov držiacich medzistavcové platničky, vykonávanú len pod lekárskym dozorom. Taktiež sa vyhýbajte noseniu ťažkých tašiek alebo batohov, dlhodobo prehodenej ruky cez operadlá počas sedenia, upravte sklon pracovnej stoličky tak aby bola pohodlná najmä pre ruky.

 

Nie je zlé zaradiť do stravy ryby, morské plody, orechy a semienka, ktoré všeobecne podporujú zdravie. Mnohí sa potešia, že sa odporúča 2-3x počas dňa na krátky čas relaxovať v ľahu. Robte si krátke prestávky v práci na uvoľnenie rúk a natiahnutie chrbta.

A na záver, nepodceňujte príznaky! Nikdy neviete, v čo môžu vyústiť. Preto radšej vyhľadajte lekára, nech nie je neskoro.  Pevné zdravie!

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

ZDROJ takprosto.cc

Podobné články

Hlas speváka z Kazachstanu je natoľko šokujúci, že si niektorí myslia, že nie je z tejto planéty. Niečo na tom určite bude!

Videli sme už veľa rôznych talentových súťaží, že je ťažké vôbec povedať,…

Preslávená rómska veštica vyložila karty pre jednotlivé znamenia na cely rok 2023! Pozor by si mal…

Táto astrologická predpoveď vám povie o najdôležitejších momentoch roku, ktoré vám pomôžu dosiahnuť…

Naučte sa jednoduchý trik, vďaka ktorému si zoberiete nákupný košík, bez použitia mince!

Aspoň raz za týždeň chodieva skoro každý z nás na veľký rodinný nákup,…

Moju manželku som po 35 rokoch nahradil mladšou ženou a teraz žijem ako vo väzení. Pozrite sa prečo

35 rokov šťastného manželstva, úspešné a spokojné dospelé deti … To všetko…